Do ramówki bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej wszedł nowy program pt. ,,Lekcja Historii”. Jest to całkowicie produkcja TVP Bydgoszcz we współpracy m.in. z IPN poświęcona historii regionu. Do tej pory w stałej ramówce TVP Bydgoszcz nie było cyklicznego programu, który pozwalał widzą odgrywać ich lokalną historię.
Bohaterem pierwszego odcinka jest mjr. Józef Gruss pseudonim ,,Stanisław”. Wywodził się on z Wielkopolski, ale życie wielokrotnie splątało jego drogi z naszym regionem. Gruss uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim, brał udział w odbiciu poznańskiego lotniska Ławica z rąk niemieckich. Później walczył również o wschodnie granice Polski, w tym w wojnie polsko-bolszewickiej, za udział w której wyróżniono go Krzyżem Walecznych i Virtuti Militarni.
W pierwszych dniach II wojny światowej trafił do niewoli. Po wydostaniu się włączył się w tworzone w Warszawie struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Został delegowany na Pomorze, a dokładniej na tereny dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego. Pełnił tutaj funkcję Szefa Wywiadu. W jego depeszach znajdowały się cenne informacje dotyczące produkcji broni w Bydgoszczy i Grudziądzu.
W 1944 roku został aresztowany przez Niemców przy ulicy Artyleryjskiej w Bydgoszczy. Gdy udało mu się zbiec ponownie wrócił do Bydgoszczy, tym razem okupowanej już przez sowietów. Po kilku miesiącach ponownie aresztowano go, tym razem w mieszkaniu przy ulicy Świętej Trójcy. Komuniści skazali go na 10 lat więzienia, w którym podupadł na zdrowiu i kilka lat po odzyskaniu wolności zmarł. Ostatni epizod swojego życia spędził w Domu Rencisty w Inowrocławiu. Zmarł w 1969 roku w szpitalu w Kołudzie Małej (dzisiejsza gmina Janikowo). Jego szczątki spoczywają na cmentarzu parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy, przy ulicy Lotników na Błoniu.