Tegoroczna, VII edycja Koncertów Maryjnych z Różą odbywać będzie się w jubileuszu 100-lecia objawień w Fatimie. Od 3 maja, codziennie w bydgoskiej farze brzmiał będzie piękny śpiew chórów i zespołów z całego naszego regionu.
Głównym organizatorem koncertów jest obchodzące w tym roku swoje 185-lecie Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które tak naprawdę reaktywowało piękną bydgoską tradycję koncertową okresu międzywojennego.
Chóry, zespoły wokalne i muzyczne a także soliści wystąpią codziennie podczas Mszy Świętej w godzinach 18.00-18.30 oraz po jej zakończeniu w godzinach 18.30-19.00 w bydgoskiej Katedrze, najstarszej świątyni miasta zwanej Sankturium Matki Bożej Pięknej Miłości lub Matki Bożej z Różą. Koncerty odbędą się także innych polskich świątyniach mariackich. To wyjątkowa okazja do słuchania muzyki i pieśni sakralnych zwłaszcza Maryjnych w rekordowej obsadzie wykonawców sięgającej ponad tysiąca chórzystów, muzyków i solistów.
Na inaugurację 3 maja o godz. 18.30 w bydgoskiej Katedrze wystąpi renomowany zespół Bydgoscy Soliści „ARTE CON BRIO”, który zaśpiewa Hymn Koncertów Maryjnych z Różą do słów bydgoskiego poety Leszka Łęgowskiego z melodią Marcina Gumieli, kompozytora młodego pokolenia. Następnie zespół wykona utwory: J.S. Bacha, F. Chopina, G.G. Haendla, Fr. Schuberta, W.A. Mozarta i M.A. Charpentiera.
Koncerty Maryjne z Różą” wyrosły z przedwojennych tradycji chóralnych w Bydgoszczy. Te pieśni, po powrocie Bydgoszczy do Macierzy właśnie podczas nabożeństw majowych, budziły nadzieję na odnowienie ducha polskości i wiary. Dziś koncertowy maraton jest ściśle powiązany z kultywowaniem tradycji śpiewu chóralnego. Dlatego w Domu Polskim przy ul. Grodzkiej 1 w Bydgoszczy wygłoszone zostaną odczyty m.in. „Maryja w muzyce” na temat kultu Matki Bożej, roli Karmelu i antyfon Maryjnych oraz niezwykłych dziejów obrazu Matki Bożej z Różą w bydgoskiej Katedrze. Towarzyszy im przywrócony miastu dawny Hejnał Bydgoszczy odgrywany w maju z dzwonnicy Katedry.
Jak przed wojną, Koncerty Maryjne z Różą pozostają wierne formule prezentacji dorobku chóralnego i muzycznego. Sięgają do popadającego w zapomnienie repertuaru dawnych kompozytorów, ale też po współczesne pieśni ku czci Maryi. Ogromnym walorem jest budzenie wrażeń religijnych i artystycznych oraz doskonalenie umiejętności warsztatowych szczególnie młodych wykonawców. Koncerty stają się płaszczyzną do podnoszenia na coraz wyższy poziom pieśni chóralnych i muzyki sakralnej, bo pospołu z wybitnymi artystami występują także zespoły amatorskie, popularyzujące kulturę muzyczną w małych miastach i osiedlach. Koncerty, dla szczytnego celu, jakim jest sztuka, integrują wiele ruchów: amatorskich zawodowych oraz różnych jednostek i instytucji. Uświadamiają też wszystkim pilną potrzebę propagowania śpiewu chóralnego i chórów, które niestety, znikają z ojczyźnianego krajobrazu.
Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny. Na bieżąco o tej inicjatywie będziemy pisać na łamach Portalu Kujawskiego. Patronat honorowy nad inicjatywą objęli: Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz bp. Jan Tyrawa.
Plan koncertów na I tydzień maja:
3 maja – Kwartet „ARTE CON BRIO” Bydgoszcz
4 maja – Chór ,,Skont-Tin-Nont” Unisław
6 maja – Chór ,,Laudate Dominum” Bydgoszcz
Występ męskiego zespołu Gregorianum (Warszawa) na zakończenie V edycji koncertów:
{youtube}nlJA0b5GZ0Y{/youtube}