Warto skorzystać z atrakcji Nocy Muzeów

Europejska Noc Muzeów to przede wszystkim wyjątkowa okazja na spędzenie sobotniego wieczoru, w trakcie której będzie można zobaczyć bezpłatnie oferowane przez miejskie muzea atrakcję. W Bydgoszczy ich brakować nie będzie. Dojechać będzie można zaś zabytkowym taborem autobusowym i tramwajowym.

Od kilku lat Noc Muzeów wspierana jest przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. W sobotę w godzinach 16:00 – 1:00 funkcjonować będą dodatkowe linie autobusowej, obsługujące bezpośrednio dojazd ze Starego Rynku do placówek muzealnych: 100, E, K i S. Dojedziemy nimi m.in. do Muzeum Wodociągów w przy Lesie Gdańskim, Exploseum, Muzeum Kanału Bydgoskiego czy Wieży Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego. Dodatkowo wiele linii standardowych będzie tego dnia funkcjonować do godziny 1:00. Na linii tramwajowej nr 1 pojawi się zaś zabytkowy tabor. Na wszystkich liniach obowiązywać będą standardowe taryfy – będą honorowane również bilety okresowe.

 

Bydgoskie noce muzealne od kilkunastu lat koordynowane są przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, choć udział bierze w nich również szereg innych placówek – To będzie już 12 edycja Europejskiej Nocy Muzeum w naszym muzeum, czyli można powiedzieć w Bydgoszczy – zapowiada dyrektor Muzeum Okręgowego Michał Woźniak – Staramy się dostosowywać nasz program do przewodniej idei Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku jest ona jednak tak ogólna, że realizujemy ją na co dzień – ,,Muzea i kontrowersja. Wypowiedzieć niewypowiedziane w muzeach”

 

Dyrektor Woźniak podkreśla przy tej okazji – My zawsze wypowiadamy w muzeach to co jest niewypowiedziane. Nawiązujemy do przeszłości – mówią o niej przedmioty i wystawy. Jesteśmy medium pomiędzy teraźniejszością i przeszłością.

 

W Exploseum do godziny 20:00 odbywać będą się inscenizacje przedstawiające rzemiosło w okresie XX-lecia międzywojennego. Dużo się będzie działo również na Wyspie Młyńskiej, gdzie działa kilka oddziałów Muzeum Okręgowego. W Domu Leona Wyczółkowskiego przy ulicy Mennica 7 zagości klimat górski, co będzie związane z pierwszą publiczną prezentacją nowo nabytego obrazu Leona Wyczółkowskiego pt. ,,Baca”.

 

Na noc zapraszają jednak również inne współpracujące z Muzeum Okręgowym placówki – m.in. Muzeum Wodociągów, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Wojsk Lądowych gdzie co roku dużą popularnością cieszy się czołg T72, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz Muzeum Oświaty. W tym ostatnim będziemy mogli wejść do klasy lekcyjnej z okresu międzywojennego, poznać tragiczne dzieje bydgoskich nauczycieli w trakcie II wojny światowej. Przygotowany zostanie również program z okazji obchodzonego w tym roku w Bydgoszczy Roku Harcerstwa.

 

– Pokażemy biblioteczkę polskiego emigranta, tzw. Białe Kruki, które otrzymaliśmy od amerykańskiej Polonii. Są to dary przekazane głównie przez polskich weteranów, którzy wyemigrowali po II wojnie światowej – zapowiada ciekawą noc prof. Adam Sudoł, kustosz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Tego dnia pierwszy raz zostanie zaprezentowana również chorągiew polskiego Bractwa Różańca Świętego, który muzeum otrzymało od Polonii we Francji. Tradycyjnie w muzeum będzie dostępna również słynna kabina ciszy. Jak podkreśla prof. Sudoł – jedyna znajdująca się w rękach cywilnych w Europie. Będziemy mogli zobaczyć również z bliska mundury żołnierzy spod Monte Cassino.

 

Dla uczestników Europejskiej Nocy Muzeów zorganizowany będzie również konkurs. Odwiedzając poszczególne wystawy będziemy otrzymywać pieczątki, za uzbieranie wszystkich, co jest dość dużym wyzwaniem, przewidziane są nagrody.