Bruski podziękował parlamentarzystom za nowe instytucje wodne w Bydgoszczy



Relacje prezydenta Bydgoszczy z parlamentarzystami partii rządzącej w ostatnim czasie wyglądały niezbyt dobrze. Być może jakiś przełom przyniesie dzisiejsze spotkanie (narada), na której Rafał Bruski podziękował parlamentarzystom za utworzenie w Bydgoszczy RZGW oraz wzmocnienie kompetencji Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Rozmawiano jednak również o sprawach które układają się bardziej skomplikowanie.

 

– Cieszę się, że te instytucje będą w Bydgoszczy. W tej sprawie doceniam zaangażowanie lokalnych parlamentarzystów. Do pełnego sukcesu potrzebujemy rewitalizację dróg wodnych i reaktywację żeglugi rzecznej – miał powiedzieć na dzisiejszym spotkaniu prezydent Rafał Bruski.

 

Nowelizacja prawa wodnego zakłada utworzenie w ramach struktury Państwowego Przedsiębiorstwa Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Do tej pory w naszym mieście taka instytucja nie działała. RZGW w Bydgoszczy formalnie funkcjonuje od 1 stycznia, obecnie organizowana jest siedziba instytucji przy Alejach Adama Mickiewicza, budynek wcześniej zajmował Narodowy Fundusz Zdrowia. Na szczeblu rządowym zapadła również decyzja o reorganizacji funkcjonowania Urzędów Żeglugi Śródlądowej – postanowiono jednej takiej instytucji na Wiśle nadać charakter wiodący, dokładniej chodzi o Bydgoszcz. Natomiast UŻŚ w Warszawie i Krakowie zostaną przekształcone w filie UŻŚ w Bydgoszczy.

 

Spotkanie z parlamentarzystami i radnymi

Podziękowania prezydenta padły podczas spotkania z wicemarszałkiem Zbigniewem Ostrowskim, parlamentarzystami (z zaproszenia skorzystali: europoseł Tadeusz Zwiefka; posłowie Krzysztof Brejza, Piotr Król, Paweł Olszewski i Zbigniew Pawłowicz; senator Andrzej Kobiak; radni województwa: Dorota Jakuta, Andrzej Walkowiak i Maciej Świątkowski oraz przedstawiciele klubów radnych w Radzie Miasta PO i SLD Lewica Razem).

 

Rozmawiano również o innych sprawach jak budowa drogi ekspresowej S-10, skażeniach po zakładach chemicznych Zachem oraz budowie IV kręgu Opery Nova. W kwestii Zachemu uzgodniono potrzebę powołania zespołu roboczego ds. koordynacji działań różnych szczebli administracji. Również prezydent Bydgoszczy i wicemarszałek województwa zadeklarowali się uruchomić program specjalnych badań dla mieszkańców Łęgnowa i terenów objętych skażenie. W ubiegłym tygodniu interpelował o to wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Szopiński.

 

Tak dla rozbudowy Opery

Samorządy wyraziły również dalsze zainteresowanie rozbudową Opery Nova o IV krąg, nawet jeżeli nie dojdzie do dalszej współpracy z festiwalem Cammerimage. Z uzyskanego komunikatu nie otrzymaliśmy jednak szczegółowej informacji, czy powstanie jakaś spółka celowa, jak to na jednej z sesji sejmiku widział marszałek Piotr Całbecki. Prezydent Rafał Bruski przyznał, iż dobrze by było, gdyby w ten projekt zaangażowała się strona rządowa. Na chwilę obecną nie widać jednak żadnego zainteresowania ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tematu wrócimy na dniach.

 

Z S-10 bez przełomy

Wydaje się być to najważniejszym przedsięwzięciem z listy dzisiaj omawianych. Spotkanie prezydenta z parlamentarzystami i radnymi nie wniosło jednak do tej sprawy nic nowego. Budowa odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10 znajduje się na liście rezerwowej rządowych inwestycji, bez wskazanego terminu ukończenia, jako przeznaczona do realizacji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Strona rządowa wskazuje jednak, że nie ma na chwilę obecną jeszcze pełnej pewności, iż uda się zrealizować inwestycje w oparciu o ten model finansowania.

 

Prezydent zwrócił się do Ministerstwa o informowanie o stanie realizacji tego instrumentu oraz czy jakakolwiek droga w Polsce została do tej pory wybudowana w proponowanym systemie. Prezydent zwrócił się także o udostępnienie analiz na podstawie, których zmieniono Program Budowy Dróg Krajowych. Aktualnie miasto oczekuje na odpowiedź z Ministerstwa – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, w komunikacie po spotkaniu.