Bydgoszcz wdzięczna Opatrzności za odzyskaną wolność



Wczoraj (20 stycznia) rozpoczęliśmy obchody 98-rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski, po 148 latach zaborów. W 1932 roku bydgoszczanie dziękując Opatrzności za odzyskaną wolność, postawili na Placu Poznańskim (przy ulicy Seminaryjnej) figurę poświęconą Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Niemcy po wybuchu II wojny światowej zniszczyli ją, chcąc w ten sposób osłabić morale Polaków w Bydgoszczy.

W 2010 roku staraniom społeczników, przede wszystkim z Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, odsłonięto zrekonstruowaną pomnik. Wykonał go śp. Marek Rona, wybitny bydgoski plastyk.

 

Dzisiaj po Mszy Świętej w parafii pw. Świętej Trójcy, pod figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa wyrażono wdzięczność za to, że żyjemy w wolnym kraju. Zwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie pieśni Boże coś Polskę, z podkreśleniem słów- Ojczyznę wolną pobłogosław Panie.

 

Obecne były liczne poczty sztandarowe, bardzo duża frekwencja sprawiła, iż były problemy z ustawieniem. Co tylko świadczy o tym, iż coroczne uroczystości pod figurą Jezusa Chrystusa są żywe wśród bydgoszczan. Płk. Wojciech Zawadzki przybliżył drogę Bydgoszczy do wolności – Upadek Inowrocławia spowodował panikę bydgoskich Niemców, w mieście wprowadzono stan oblężenia. Powstańcy dotarli w walkach niemal do rogatek miasta.

 


 

 

 

Wobec polskich działaczy zamieszkujących Bydgoszcz zastosowane represje. Nie powstrzymało to jednak zaangażowania bydgoszczan we wspieraniu Powstania Wielkopolskiego. Jego sukces przypieczętował podpisany w czerwcu 1919 roku Traktat Wersalski – stronę polską reprezentowali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. Na mocy tego traktatu 20 stycznia 1920 roku władze nam miastem przejęli Polacy.

 

Kilkanaście minut przed rozpoczęciem dzisiejszej Mszy Świętej w parafii pw. Świętej Trójcy, w Brzozie rozpoczęły się obchody 99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z 19 na 20 stycznia 1919 doszło tam do zaciętych starć, w wyniku których życie straciło kilkunastu młodych powstańców. Było to najbliższe Bydgoszczy miejsce starć. Pamiętajmy, iż tam też warzyły się losy Bydgoszczy. Więcej o wydarzeniach w Brzozie i uroczystościach piszemy w naszej relacji – W Brzozie pamiętali o tych, którzy życie poświęcili dla odrodzenia się Polski

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/moAvF-VpUA8″ frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen ]