Dla Diecezji Bydgoskiej będzie to historyczne wydarzenie

W 1985 roku rozpoczął się drugi etap nawiedzenia kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W piątek po raz drugi nawiedzi on Bydgoszcz. Dla młodej, bo utworzonej przez papieża Jana Pawła II w 2004 roku, Diecezji Bydgoskiej będzie to na pewno wydarzenie historyczne.

Idea peregrynacji zrodziła się w 1956 roku, gdy opiekujący się klasztorem na Jasnej Górze Paulini zrozumieli jak niezwykłym kultem wśród Polaków ,,Cudowny Obraz”. Pomysł odwiedzenia polskich parafii przez kopię obrazu spodobał się Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który zlecił wykonanie kopii obrazu, którą w maju 1957 roku przywiózł przed oblicze papieża Piusa XII, który dokonał jego poświęcenia. Peregrynacja rozpoczęła się zaraz po Święcie Matki Boskiej Częstochowskiej, przypadające 26 sierpnia. I peregrynacja zakończyła się 12 października 1980 roku. Po drodze dochodziło do wielu incydentów, np. aresztowania obrazu przez władze ludową. Te wszystkie przeciwności jednak przynosiły efekt odwrotny, bowiem mobilizowały tylko Polaków do oporu wobec antyklerykalnej polityki władz PRL.

 

W Bydgoszczy, będącej wówczas częścią Archidiecezji Gnieźnieńskiej obraz pojawił się w 1978 roku. Na zdjęciu zachowanym przez blog WspominajBydgoszcz widzimy obraz niesiony wśród tłumu ulicą Gdańską:

 

Jak widać, wówczas było to niezwykle ważne wydarzenie, które przyciągnęło wielu bydgoszczan. Na stronach parafii św. Józefa Rzemieślnika przy ulicy Toruńskiej czytamy relacje z nawiedzenia w dniu 11 listopada 1978 roku, czyli w Święto Niepodległości:

 

Następuje ustawienie obrazu na specjalnym podium wbudowanym w ołtarz polowy na zewnątrz kościoła. Przemówieni ks. kan. Stefana Smaruja wspominał o rozmodlonym ludzie swej Parafii i łaskach otrzymanych w darze nawiedzenia.

Przyjmując obraz wyraziłem radość z obecności Matki naszej wśród nas. „Skądże mi to, że Matka Pana mojego”. Nawiązałem do rocznicy odzyskanie niepodległości naszej ojczyzny i rocznicy Przymierza, jego uroczystego objęcia rządów w naszej archidiecezji- uroczystego ingresu z Maryją.

Ks. bp Michalski celebrował w asyście kilkunastu księży, byłych wikariuszy. Uroczystą Mszę Św. i wygłosił Słowo Boże, apelując o orędownictwo Matki Kościoła w uzyskaniu pozwoleń na potrzebne w naszym mieście kościoły.

 

Do godz. 21.00 trwały uroczystości na zewnątrz kościoła Swe przemówienia powitalne wygłaszały przedszkolaki dzieci szkolne, ministranci, młodzież, grupy dziewcząt i chłopców, rodziny oazowe, młodzież oazowa.

 

Od godz. 21.00 przeniesienie obrazu do kościoła i bez przerwy do północy odprawiające się Msze Święte i adoracje poszczególnych stanów.

 

O północy uroczyste nabożeństwo na cmentarzu. Modlitwy za wszystkich zmarłych i pomordowanych na polach bitew, w łagrach koncentracyjny, w więziennych, za pomordowanych w czasie walk o prawa robotników.

 

 

4 maja 1985 roku, czyli dzień po Święcie Konstytucji 3 Maja rozpoczął się od diecezji drohiczyńskiej II etap peregrynacji, który trwa do dzisiaj. Po wizycie w diecezji warszawsko-praskiej, kopia Cudownego Obrazu 1 września trafi do Bydgoszczy. Można powiedzieć zbieg okoliczności z datą wybuchu Ii wojny światowej w której Bydgoszcz niezwykle ucierpiała. Miejsce inauguracji peregrynacji nie będzie jednak przypadkowe – parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników, położona tuż przy wejściu do Fordońskiej Doliny Śmierci, gdzie dochodziło do hitlerowskiego terroru.

 

Peregrynacja zakończy się 6 kwietnia w Katedrze Bydgoskiej. Obraz zawita do nas zatem na kilka miesięcy, odwiedzając wszystkie parafie Diecezji Bydgoskiej, także m.in. w Sępólnie Krajeńskim i Szubinie