Do poczytania w okresie świąteczno-noworocznym



Przed nami kilka dni spokoju w życiu publicznym, choć warto uczulić na przypadającą w czwartek (27 grudnia) 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stąd też wybraliśmy dla Państwa kilka naszych publikacji, które warto w tym okresie przeczytać raz jeszcze.

O legendach rzymskich legionów – kilka miesięcy temu naukowcy dokonali ciekawego odkrycia pod Gniewkowem, fragmentów uzbrojenia rzymskich legionistów. Odkrycie mogące rzucać nowe światło na dzieje Kujaw. Jak to odkrycie ma się do legend rzymskich legionów i dzieła rzymskiego historyka Kasjusza Diona? Zapraszamy do lektury.

 

Legenda o Popielu według Kroniki książąt polskich – niektóre legendy mówią nawet, że Popiel spokrewniony był z Juliuszem Cezarem. Legend jest wiele, a jak opisuje to Kronika Książąt Polskich z XIV wieku?

 

Czym jest szwedzkie prawo Jante? – Dzieli nas Bałtyk – mowa o naszych północnych sąsiadach Szwedach, którzy z punktu widzenia przeciętnego Polaka mogą wydawać się narodem ciekawym. W przestrzenni międzynarodowej co prawda zawsze pojawiają się różnego rodzaju stereotypów, nie zawsze uczciwych, dlatego warto przeczytać o tym jak Szwecję widzi Polka zafascynowana tym narodem, która spędziła na północy kilka lat podczas studiów.

 

,,Węgry a Polska” Gyuli Andrássy’ego – hrabia Gyula Andrássy młodszy, podobnie jak swój ojciec, był jednym z wybitniejszych węgierskich polityków. Kluczową rolę w jego aktywności odgrywała sprawa polska. ,,Węgry a Polska” to dzieło, w którym wyraża swoje refleksje na temat polskiej i węgierskiej historii.