Francuscy żołnierze świętowali w Bydgoszczy swoje święto narodowe

Fot i video: Bogusław Białas

Polakom 11 listopada kojarzy się ze Świętem Niepodległości, co jest dla nas naturalne. Francuzi tego dnia obchodzą państwowe Święto Pokoju, dla uczczenia setnej rocznicy rozejmu w Compiegne (zdarzenia również związanego z polską niepodległością). Francuscy wojskowi to święto obchodzili również na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

 

Geneza Święta Pokoju wiąże się z zakończeniem bardzo wyczerpującej dla francuskiego społeczeństwa I wojny światowej, którą zakończył wspomniany rozejm w Compiegne z 11 listopada 1918 roku.

 

 

 

Na Cmentarzu Starofarnym znajduje się grób 23 żołnierzy francuskich, jeńców z wojny francusko-pruskiej 1870-1871 roku. Jeńcy wojenni w znajdującej się pod pruską kontrolą Bydgoszczy, byli przetrzymywani przy ulicy Długiej. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu Republiki Francji, po czym złożono wiązankę kwiatów. Władze samorządowe reprezentował zastępca prezydenta Mirosław Kozlowicz.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/Sy5ADpGSV-I” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]