We wtorek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zdecydował, że budowa drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń będzie zbudowana w ramach modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Nie niesie to jednak jeszcze za sobą źródła finansowania,które będzie trzeba dopiero poszukać. Z tego też powodu, trudno wskazać konkretne ramy czasowe zrealizowania tej inwestycji.
Realizacja tych inwestycji w modelu PPP zakłada, że partner prywatny zaprojektuje i wybuduje drogi, a następnie będzie utrzymywał je przez określony czas (np. 30 lat). W zmian strona publiczna zobowiąże się do wnoszenia cyklicznej opłaty za dostępność. Szczegółowe warunki realizacji umowy zostaną wynegocjowane pomiędzy stronami – informuje Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, jednocześnie podkreślając, że taka formuła nie będzie skutkowała wprowadzeniem opłat dla kierowców samochodów osobowych.
Jakie będą szczegóły współpracy z partnerem prywatnym, ustalić mają dopiero negocjacje, po których zakończeniu będziemy mogli mówić dopiero o konkretach.
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów oprócz budowy S-10, taka formułę przewidział dla:
S6 obwodnica Metropolii Trójmiejskiej,
S6 Koszalin – DK 6 (Bożepole Wielkie),
S6 zachodnia obwodnica Szczecina.