W piątek w Kancelarii Premiera gościła delegacja mieszkańców Łęgnowa oraz radny Bogdan Dzakanowski, w celu złożenia petycji w sprawie potrzeby rekultywacji terenów byłego Zachemu oraz niedopuszczeniu żeby doszło do skażenia Wisły.
– Rozmawiał z nami sam minister, prawa ręka pana premiera Morawieckiego, którzy przyjął od nas informację o tym, że w Bydgoszczy jest bomba ekologiczna – mówił radny Bogdan Dzakanowski, na dzisiejszej konferencji prasowej. Bydgoską delegację składającą ponad 900 podpisów przyjął minister Paweł Szrot – Wiemy, że ten rząd chce rozbroić tą bombę ekologiczną. Za chwile te zanieczyszczenia dojdą do Wisły i skażone będzie pół Polski.
Radny chwalił ministra Szrota, który w obecności delegacji miał wykonywać telefony i dawać dyspozycje do działania. Wcześniej w jego opinii informacje o powadze sytuacji w bydgoskim Zachemie, miały do Kancelarii Premiera RP nie docierać. Chęć zorganizowania spotkania poświęconego skażeniu miał wyrazić dzisiaj w rozmowie z radnym również wojewoda.
Czy zatem wcześniej wojewoda podchodził do problemu lekceważąco? Radny Dzakanowski na to pytanie nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć. Nieco bardziej otwarty był inny z uczestników spotkania Marian Włazik, który na dzisiejszej konferencji prasowej przyznał – Otrzymaliśmy od ministra pytanie czy był jakiś kontakt z wojewodą. Jak pan Bogdan już wyjaśnił był, ale nic się nie działo.
Radny Dzakanowski za to znacznie chętniej krytykował samorządy – Prezydent i marszałek mogą jednym posunięciem powstrzymać rozprzestrzenianie się skażenia – wyjaśniał Dzakanowski. W jego opinii mogą tego nie robić z powodu interesu jednego z polityków PO, byłego szefa klubu tej partii w Radzie Miasta Bydgoszczy Macieja Zegarskiego, który ma na terenach dawnego Zachemu składować śmieci, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
O Zachemie rozmawiano dzisiaj u prezydenta
Mniej więcej w podobnym czasie, w ratuszu odbywało się dzisiaj spotkanie prezydenta Rafała Bruskiego z wicemarszałkiem Zbigniewem Ostrowskim oraz parlamentarzystami i radnymi wojewódzkimi. W trakcie tego spotkania również poruszano problematykę skażeń w Zachemie. Jak wynika z komunikatu po tym spotkaniu samorząd Miasta Bydgoszczy i Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyraził potrzebę powołania zespołu roboczego ds. koordynacji działań różnych szczebli administracji w tym temacie. Oba samorządy poinformowały, iż planują również uruchomienie bezpłatnych badań dla mieszkańców terenów objętych oddziaływaniem. W ubieły poniedziałęk Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego jednogłośnie przyjął apel do rządu o większe zaangażowanie w prolbematyce Zachemu. Autorem projektu stanowiska był bydgoski radny Roman Jasiakiewicz.
Więcej o spotkaniu prezydenta z parlamentarzystami i radnymi piszemy – Bruski podziękował parlamentarzystom za nowe instytucje wodne