Młodzież interesuje się postacią gen. Władysława Sikorskiego



Fot: ZS Budowlanych w Inowrocławiu

W obchodzonym roku 100. odzyskania przez Polskę niepodległości warto pamiętać o postaci gen. Władysława Sikorskiego, który w trakcie I wojny walczył w Legionach Polskich, a po ogłoszeniu przez Polskę niepodległości, bronił jej przed zagrożeniem bolszewickim, odegrał istotną rolę w czasie Bitwy Warszawskiej.

Później pełnił również rolę premiera rządu w latach 1922-1923, zaś w rządzie polskim na uchodźstwie był premierem i wodzem naczelnym (1939-1943). Pełnienie tych funkcji zakończyła do dzisiaj w pełni nie wyjaśniona śmierć, w czasie katastrofy lotniczej na Gibraltarze. Warto pamiętać, że w okresie II Rzeczypospolitej, gdy znajdował się poza głównym nurtem polskiej polityki, mieszkał w dworku w Parchaniu pod Inowrocławiem. Tutaj powstała zatem więź tej postaci z Kujawami.

 

Postać gen. Sikorskiego patronuje Zespołowi Szkół Budowlanych w Inowrocławiu, gdzie z okazji 75-tej rocznicy patrona, odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy o generale.

 

W konkursie multimedialnym ” Generał Władysław Sikorski – żywot i dzieło”  zwycięzcy to:

1. Wiktoria Lewandowska – Szkoła Podstawowa Integracyjna im. Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu

2. Paweł Łopaciński – Szkoła Podstawowa nr 8 w Inowrocławiu

3. Natalia Stępniewska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Wojciecha w Inowrocławiu

 

W konkursie historycznym „Generał Władysław Sikorski – Polacy na frontach II wojny światowej” zwyciężyli:

 1. Jakub Bronka – Zespół Szkół Samorządowych  nr 1 w Kruszwicy

 2. Patrycja Pełka – Szkoła Podstawowa w Sławęcinku

 3. Klaudia Halak – Szkoła Podstawowa nr 8 w Inowrocławiu

 

Gośćmi konkursu byli regionaliści Pan Bogdan Wojtkowiak i  Pan Grzegorz Roczek,  którzy zapoznali zebranych ze związkami generała Władysława Sikorskiego z naszym regionem. Wszyscy uczestnicy mogli zdobyć nowe wiadomości o tym niezwykłym człowieku. Społeczność „Budowlanki” pamięta o patronie i dokłada wszelkich starań, aby popularyzować tę postać i jej dzieło w środowisku lokalnym.

 

 Słowa uznania należą się uczestnikom konkursów i ich opiekunom, którzy czuwali nad właściwym przygotowaniem ich z wiedzy o generale Sikorskim. Młodzieży i opiekunom dziękujemy za udział , a zwycięzcom gratulujemy.