Klawesyn, czy viola da gamba to instrumenty muzyczne dzisiaj praktycznie nieużywane. Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej pokazuje, że cały czas mogą jednak zachwycać publiczność, oferując przy tym zupełnie inne brzmienie niż w przypadku klasycznych instrumentów. Akademia Muzyki Dawnej zainaugurowała 3 maja VIII Koncerty Maryjne z Różą w bydgoskiej Katedrze.
– Zawsze 3 maja rozpoczynamy te koncerty, każdego dnia będziemy wsłuchiwali się w piękną muzykę i piękne śpiewy. To wszystko po to, aby sławić Maryję, aby w ten sposób oddać jej cześć, okazać jej miłość i powierzyć swój los – powiedział na inaugurację proboszcz parafii katedralnej ks. Stanisław Kotowski.
Koncerty odbywają się z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, patronat objęło Narodowe Centrum Kultury, Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz bp. Jan Tyrawa. O tym, że inicjatywa Koncertów Maryjnych z Różą się rozwija świadczy wyjście w tym roku poza granice województwa kujawsko-pomorskiego. 27 maja w Kościele św. Wojciecha w Poznaniu wystąpi w ramach tych koncertów Chór Kameralny Fermata. Głównym miejscem koncertowania będzie jednak nadal bydgoska Katedra.
Na inaugurację wystąpiła Akademia Muzyki Dawnej – pierwszym zagranym utworem było ,,Mater Dei – Memento Mei”, autorstwa bydgoskiego kompozytora Marcina Gumieli, czyli hymn Koncertów Maryjnych z Różą.
Ten współczesny utwór nie znajduje się jednak w codziennym repertuarze Akademii Muzyki Dawnej. Artyści porwali publiczność swoimi bardziej popisowymi utworami jak: Venite sitientes ad aquas autorstwa Monteverdiego oraz ,,Rejoice” Haendela.
Dzisiaj (4 maja) wystąpi wokalistka Opery Nova Mariola Rybicka-Miccio. Artystka zaprezentuje szereg kompozycji chwalących Matkę Bożą ,,Ave Maria”. Koncert rozpocznie się po wieczornej Mszy Świętej – około godziny 18:30. Mariola Rybicka-Miccio zamierza jednak również ubogacić artystycznie Mszę Świętą, stąd też warto być już o godzinie 18:00.
Przesłanie VIII Koncertów Maryjnych z Różą wpisują się w obchodzone 100-lecie polskiej niepodległości. W latach 20-tych XX wieku chóry spontanicznie zbierały się w bydgoskiej farze, aby dziękować za powrót w styczniu 1920 roku Bydgoszczy do Polski. W nawiązaniu do tamtej tradycji od kilku lat odbywają się majowe Koncerty Maryjne z Różą, stąd też jubileusz polskiej niepodległości wpisuje się głęboko w genezę tej inicjatywy.
Plan na kolejne dni:
Sobota – 5 maja – Chór ,,Cantus Cordis” z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy
Poniedziałek – 7 maja – Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Wtorek – 8 maja – Chór Assumpta z Przyłęk
Środa – 9 maja – Chór parafii św. Urszuli Ledóchowskiej
Czwartek – 10 maja – Chór ,,Laudate Dominum” z Łochowa
Piątek – 11 maja – Męski Zespół Chorałowy pod dyrekcją prof. Mariusza Konczala i Pawła Pawłowicza
Sobota – 12 maja – Chór Żeński ,,Primo” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.