Muzyką dawną zainaugurowane zostały VIII Koncerty Maryjne z Różą

Klawesyn, czy viola da gamba to instrumenty muzyczne dzisiaj praktycznie nieużywane. Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej pokazuje, że cały czas mogą jednak zachwycać publiczność, oferując przy tym zupełnie inne brzmienie niż w przypadku klasycznych instrumentów. Akademia Muzyki Dawnej zainaugurowała 3 maja VIII Koncerty Maryjne z Różą w bydgoskiej Katedrze.

– Zawsze 3 maja rozpoczynamy te koncerty, każdego dnia będziemy wsłuchiwali się w piękną muzykę i piękne śpiewy. To wszystko po to, aby sławić Maryję, aby w ten sposób oddać jej cześć, okazać jej miłość i powierzyć swój los – powiedział na inaugurację proboszcz parafii katedralnej ks. Stanisław Kotowski.

 

Koncerty odbywają się z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, patronat objęło Narodowe Centrum Kultury, Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz bp. Jan Tyrawa. O tym, że inicjatywa Koncertów Maryjnych z Różą się rozwija świadczy wyjście w tym roku poza granice województwa kujawsko-pomorskiego. 27 maja w Kościele św. Wojciecha w Poznaniu wystąpi w ramach tych koncertów Chór Kameralny Fermata. Głównym miejscem koncertowania będzie jednak nadal bydgoska Katedra.

 

Na inaugurację wystąpiła Akademia Muzyki Dawnej – pierwszym zagranym utworem było ,,Mater Dei – Memento Mei”, autorstwa bydgoskiego kompozytora Marcina Gumieli, czyli hymn Koncertów Maryjnych z Różą.

 

Ten współczesny utwór nie znajduje się jednak w codziennym repertuarze Akademii Muzyki Dawnej. Artyści porwali publiczność swoimi bardziej popisowymi utworami jak: Venite sitientes ad aquas autorstwa Monteverdiego oraz ,,Rejoice” Haendela.

 

Dzisiaj (4 maja) wystąpi wokalistka Opery Nova Mariola Rybicka-Miccio. Artystka zaprezentuje szereg kompozycji chwalących Matkę Bożą ,,Ave Maria”. Koncert rozpocznie się po wieczornej Mszy Świętej – około godziny 18:30. Mariola Rybicka-Miccio zamierza jednak również ubogacić artystycznie Mszę Świętą, stąd też warto być już o godzinie 18:00.

 

Przesłanie VIII Koncertów Maryjnych z Różą wpisują się w obchodzone 100-lecie polskiej niepodległości. W latach 20-tych XX wieku chóry spontanicznie zbierały się w bydgoskiej farze, aby dziękować za powrót w styczniu 1920 roku Bydgoszczy do Polski. W nawiązaniu do tamtej tradycji od kilku lat odbywają się majowe Koncerty Maryjne z Różą, stąd też jubileusz polskiej niepodległości wpisuje się głęboko w genezę tej inicjatywy.

 

Plan na kolejne dni:

Sobota – 5 maja – Chór ,,Cantus Cordis” z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy

Poniedziałek – 7 maja – Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Wtorek – 8 maja – Chór Assumpta z Przyłęk

Środa – 9 maja – Chór parafii św. Urszuli Ledóchowskiej

Czwartek – 10 maja – Chór ,,Laudate Dominum” z Łochowa

Piątek – 11 maja – Męski Zespół Chorałowy pod dyrekcją prof. Mariusza Konczala i Pawła Pawłowicza

Sobota – 12 maja – Chór Żeński ,,Primo” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/pDF7KbRR6Xc” frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen ]