,,Muzyka jest ikoną malowaną za pomocą dźwięku”



Tradycja blinów prawosławnych w Bydgoszczy sięga jeszcze okresu międzywojennego, gdy nad Brdą działała silna kolonia prawosławna. Byli to przede wszystkim uchodźcy uciekający przez prześladowaniami ze strony bolszewików w Rosji radzieckiej. W ostatnich latach bydgoskie bliny są jednym z najbardziej rozpoznawalnych festiwali kultury prawosławnych w Polsce, które poprzedzają Wielki Post.

 

W tym roku prawosławni rozpoczną Wielki Post w poniedziałek 19 lutego, czyli kilka dni po katolikach – Muzyka cerkiewna jest przede wszystkim częścią nabożeństwa. Jest ikoną malowaną za pomocą dźwięku. Tak samo jak modlimy się do ikony zwracamy się do tego kto jest przedstawiony na ikonie, tak samo wykonując śpiew to nie jest tylko muzyka, ale to jest muzyka która ma charakter sakralny – wyjaśniał przedstawiciel chóru ,,Ikos”, który zaprezentował zebranym pieśni sakralne. Później posłuchać można było również wykonanie pieśni biesiadnych, bowiem cały czas trwa jeszcze karnawał.

 

Oprócz posłuchania ikon ,,namalowanych za pomocą dźwięku” można było również obejrzeć piękne ikony namalowane już tradycyjnie. Wystawa ikon towarzyszyła blinom zorganizowanym w murach Bydgoskiej Szkoły Wyższej. Po części artystycznej można było skosztować tytułowych blinów, czyli ciasta przypominającego znane nam naleśniki wraz z różnego rodzaju farszami, popijając pysznym kompotem. Część kulinarną przygotowali parafianie z prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/g4VAkBsVbzE” frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen ]