Na Kujawach o tym, dlaczego rozwój polsko-białoruskiej współpracy jest ważny?



Fot: UM Inowrocław

W piątek w Inowrocławiu rozpoczęła się polsko-białoruska konferencja gospodarcza. Przy tej okazji nie sposób, aby nie został poruszony również wątek współpracy z Chinami, która wpływa na dynamiczny wzrost relacji gospodarczych Polski ze wschodnim sąsiadem.

 

Konferencję otworzyli w sali sesyjnej inowrocławskiego ratusza prezydent Ryszard Brejza oraz w imieniu ambasadora Republiki Białorusi w Polsce, radca-minister ds. handlu Aleksander Czesnowski – Stosunki na wysokim szczeblu międzypaństwowym są bardzo ważne, lecz nie mniej ważne, dające grunt do stosunków wysokich na szczeblu międzypaństwowym szczeblu, stosunki między regionami – mówił – Między regionami się tworzą najważniejsze powiązania gospodarcze, między konkretnymi podmiotami, firmami i przedsiębiorstwami, tworzą te stosunki.

 

Obok kwestii gospodarczych budowano relacje naukowe. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Inowrocławiu oraz Uniwersytetu w Brześciu, ze strony białoruskiej.

 

Chiny – Białoruś – Polska

W konferencji udział wziął prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Kazimierz Zdunowski, który dużą część swojego wystąpienia poświęcił prezentacji potencjału gospodarczego Białorusi, wskazując, iż z tego kraju pochodzi chociażby co trzeci samochód ciężarowy wysokiegotonażu. Zdunowski mówił również o inwestowaniu Białorusi w rozwój technologi IT.

 

{youtube}rzzdviNuMGs{/youtube}

 

– Ponad 2 tys. lat temu Chiny produkowały około 30% PKB w tamtych czasach historycznych. Co pokazują dlaczego były bardzo ważne i inicjowały jedwabny szlak. Wtedy Polski na mapie jeszcze nie było – nawiązał prezes Kazimierz Zdunowski do historii świata – Teraz mamy Nowy Jedwabny Szlak, wywoływany głównie interesami chińsko-europejskimi. Pozostaje pytanie, gdzie jest nasz interes? Gdzie my w tym całym układzie funkcjonujemy? My, czyli Polska i Białoruś.

 

–  Z danych z 2013 roku obroty między Chinami a Unią Europejską przekraczały 500 mld dolarów i były wyższe niż obroty między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Na Europę Środkowo-Wschodnią przypadało około 50 mld dolarów, z tego polsko-chińskie obroty wyniosły około 16 mld dolarów. Chciałem pokazać, że my gdzieś daleko jesteśmy w tym układzie interesów na arenie międzynarodowej – mówił Zdunowski.

 

W jego opinii właśnie w rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku tkwi największy potencjał rozwoju gospodarczego, z którego mogłaby Polska i Białoruś wspólnie skorzystać, jednocześnie zwiększając nas udział w obrotach pomiędzy Chinami i Europą.

 

W sobotę uczestnicy konferencji będą zwiedzali inowrocławskie zakłady przemysłowe.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/ji8h1TxIEMw” frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen ]