Tablica Romana Dmowskiego na stulecie niepodległości



Tablica Romana Dmowskiego na stulecie niepodległości

W czwartek 26 kwietnia zawiązał się komitet obywatelski na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego w Bydgoszczy. Za podstawowy kierunek działania uznano ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej temu wielkiemu Polakowi, współtwórcy niepodległej Polski.

 

Roman Dmowski – założyciel Komitetu Narodowego Polski w Paryżu, który był uznany przez państwa za oficjalne przedstawicielstwo Polski oraz współtwórca błękitnej armii – to postać której zawdzięczamy wiele, szczególnie na Kujawach i Pomorzu. Dmowski wraz Ignacym Janem Paderewskim negocjowali traktat pokojowy ustanawiający nowy ład wersalski w Europie. Na mocy tamtych postanowień Bydgoszcz 20 stycznia 1920 roku wróciła do granic Polski.

 

Dmowski do dzisiaj w Bydgoszczy nie ma nawet skromnej tablicy pamiątkowej, stąd też pojawiła się inicjatywa ufundowania tablicy, będącej wyrazem wdzięczności za niepodległą Polskę. W to dzieło zaangażowali się m.in.: radni województwa Andrzej Walkowiak i Michał Krzemkowski, radna Grażyna Szabelska, radny powiatu bydgoskiego Adam Ryfa, dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej, czy dr Andrzej Bogucki oraz skromna osoba piszącej niniejszą publikację (Łukasz Religa).

 

Na spotkaniu inaugurującym komitet omówiono aspekty historyczne, wspomniano o wizycie Romana Dmowskiego 3 kwietnia 1927 roku w nieistniejącej już Resursie Kupieckiej. Następnie dyskutowano o potencjalnych lokalizacji tablicy i zobowiązano członków komitetu do wystąpienie z zapytaniem o zgody do właścicieli budynków. Poruszono również potrzebę organizacji konferencji promujących dorobek polityczny Romana Dmowskiego w drodze do polskiej niepodległości, w tym również potrzebę zorganizowania w Bydgoszczy obchodów 99-tej rocznicy podpisania traktatu wersalskiego, która przypadnie 28 czerwca.

 

Czytaj więcej: Roman Dmowski zasługuje na wdzięczność bydgoszczan