W Brzozie pamiętali o tych, którzy życie poświęcili dla odrodzenia się Polski



Dzisiaj w Brzozie pod Bydgoszczą odbyły się uroczystości poświęcone 99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Brzoza była miejscem, gdzie walki toczyły się najbliżej Bydgoszczy. Niestety zdarzenia z 19 na 20 stycznia 1919 roku zaliczyć należy do tragicznych.

 

Początkowo to powstańcy odnieśli sukces, jednak po włączeniu do walk przez Niemców pociągu pancernego, Polacy musieli wycofać się w kierunku Nowej Wsi Wielkiej. W wyniku walk zginęło kilkunastu młodych powstańców.

 

– Poszli by walczyć najgodniej i najprościej, życie położyć przy budowie dzieła które się zwało wskrzeszeniem wolności. I krzyknąć światu – Polska nie zginęła! – podkreślał wójt gminy Nowa Wieś Wielka, Wojciech Oskwarek.

 

Ich ofiara życia na marne nie poszła, bowiem w ostatecznym rozrachunku powstanie okazało się sukcesem, który zatwierdzony został w ustalenia z traktatu z Rewiru, z lutego 1919 roku. Polegli zostali pochowani w zbiorowym grobie przy dzisiejszej drodze wojewódzkiej nr 254, obok parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Z inicjatywy mieszkańców Brzozy, przy wsparciu hrabiny Marii Skórzewskiej w 1923 roku postawiono w tym miejscu okazały pomnik. Po wybuchu II wojny światowej został on jednak zniszczony przez Niemców. Monument został odbudowany w 2013 roku, ponownie przez mieszkańców i dzisiaj jest najważniejszym miejscem pamięci w gminie Nowa Wieś Wielka.

 

 

 

Dzisiaj zebrano się pod nim, aby oddać cześć powstańcom, tym samym inaugurując obchody wyjątkowego roku – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie krótkich uroczystości odczytano Apel Poległych, złożone wiązanki kwiatów oraz odegrano Rotę, w trakcie której kibice Zawiszy odpalili race. Kolejną częścią uroczystości była Msza Święta już w kościele.

 

 

W podobnym czasie w Bydgoszczy odbywały się kolejne uroczystości związane z 98-leciem powrotu Bydgoszczy do Polski. Pod figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa (również zniszczonej podczas II wojny światowej) na Placu Poznańskim dziękowano za odzyskaną przez Bydgoszcz wolność. Nie byłoby jej jednak gdyby nie poświęcenie uczestników Powstania Wielkopolskiego na różnych frontach, w tym również w Brzozie. Szerzej o bydgoskich uroczystościach piszemy – Bydgoszcz wdzięczna Opatrzności za odzyskaną wolność

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/gq8ASsWWtjo” frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen ]