W sobotę i niedzielę świętujmy powrót Bydgoszczy do Polski



Data 20 stycznia 1920 w dziejach Bydgoszczy jest wyjątkowa. Tego dnia po 148 roku pruskich zaborów, w Bydgoszczy ponownie na stałe pojawiły się polskie flagi. Ten dzień uczcijmy szczególnie w roku 100-lecia polskiej niepodległości.

 

Dla Bydgoszczy droga do Polski była nieco dłuższa niż wynika z symbolicznej dla Polaków daty 11 listopada 1918 roku. Po 11 listopada można wymienić takie daty jak: 3 grudnia – początek Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu, 27 grudnia – wybuch Powstania Wielkopolskiego, 16 lutego 1919 r. – rozejm w Trewirze, 28 czerwca – podpisanie Traktatu Wersalskiego oraz w końcu upragniony 20 stycznia 1920 roku, gdy na Stary Rynek po ponad wieku wkroczyło Wojsko Polskie. Można zatem powiedzieć, że w sobotę będziemy świętować Bydgoskie Święto Niepodległości.

 

Uroczystości rozpoczną się od Mszy Świętej, którą o godzinie 11:00 sprawował będzie w kościele pw. Piotra i Pawła bp. Jan Tyrawa (Plac Wolności). Następnie na Placu Wolności odbędą się uroczystości oficjalne. Później warto przyjść na Stary Rynek, gdzie odbędzie się kilka dodatkowych atrakcji, w tym inscenizacje.

 

W niedzielę (21 stycznia) natomiast na uroczystości zaprasza Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Rozpoczną się one od Mszy Świętej w parafii pw. Świętej Trójcy o godzinie 12:00. Później poczty sztandarowe i uczestnicy przejdą pod figurę Chrystusa Zbawiciela przy ulicy Seminaryjnej. W II Rzeczypospolitej powstała ona jako podziękowanie dla opaczności za powrót Bydgoszczy do Polski. W trakcie II wojny światowej została zniszczona przez Niemców, w ostatnich latach udało się ją jednak wysiłkiem społecznym odbudować.