Wojewoda przegrywa z Inowrocławiem w NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, utrzymał w mocy orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który z kolei uznał za zasadną skargę samorządu Inowrocławia, na zarządzenie zastępcze wojewody. Wyrok NSA nadaje prawomocność wcześniejszemu orzeczeniu WSA. Znaczenie tego wyroku jest jednak bardziej symboliczne – można powiedzieć, że spór toczył się o przekonanie.

24 kwietnia 2017 roku Rada Miejska w Inowrocławiu podjęła uchwałę, w której wyraziła krytyczne stanowisko do zapowiedzi polityków partii rządzącej w parlamencie, dotyczące planowanych zmian w prawie samorządowym. Zdaniem wojewody Mikołaja Bogdanowicza treść uchwały wychodziła poza ramy tworzenia prawa lokalnego przez samorządy i na mocy swoich uprawnień ją unieważnił.

 

Inowrocławski samorząd decyzje wojewody zaskarżył do Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego w Bydgoszczy, a ten w I instancji przyznał miastu rację. Wojewoda wniósł o kasację tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ostatecznie również NSA uznał rację samorządu w sporze z wojewodą.

 

– Jako samorządowiec nie zgadzam się i nie pozwolę by przedstawiciele administracji rządowej próbowali zamknąć nam usta i zabraniać nam – mieszkańcom wyrażania swojej opinii – komentuje korzystny dla Inowrocławia wyrok prezydent Ryszard Brejza.