Związkowcy z Gaz-System i Solino będą współpracować

Pod koniec listopada Rada Ministrów podjęła decyzję o przejęciu Inowrocławskich Kopalni Soli należących do grupy kapitałowej PKN Orlen przez Gaz-System – operatora polskich gazociągów oraz portu LNG w Świnoujściu. Wymagało będzie to wnikliwych negocjacji, które na dobre się jeszcze nie rozpoczęły, natomiast współprace zawarły ze sobą już organizacje związkowe z poszczególnych firm skupione wokół NSZZ Solidarność.

 

– Daje to szansę, że system magazynowy będzie się rozwijał w Polsce prawidłowo – ocenia decyzje rządowe Jerzy Gawęda, z Solidarności przy IKS Solino. Inowrocławskie Kopalnie Soli zajmują się obecnie głównie zarządzaniem systemem podziemnych magazynów, w byłych kopalniach soli oraz produkcją solanki.

 

Produkcja solanki miałaby się odbywać w Lubieniu i Damasławku na Kujawach. Zdaniem Solidarności najistotniejsze będzie jednak to, że Skarb Państwa poprzez spółkę Gas-System przejmie odpowiedzialność za system podziemnych magazynów – Przez lata jako NSZZ Solidarność wskazywaliśmy na patologie jakie działy się pod skrzydłami PKN Orlen oraz krytykowaliśmy decyzję o przejęciu Solino przez ten podmiot. Orlenowi nie udało się zbudować sprawnego systemu magazynowego, czego oczekiwaliśmy jako organizacja związkowa.

 

– Chcemy się jako organizacje związkowe lepiej poznać – mówi o kulisach porozumienia z organizacjami związkowymi NSZZ Solidarność przy Gas System – Liczymy, że uda nam się między sobą wypracować wstępne porozumienia dotyczące chociażby zasad pracy pracowników.

 

Solidarność przy Solino będzie chciało również, aby na Kujawach urzędowały osoby decyzyjne, a nie wszystko było przenoszone do Płocka jak to było w czasach Orlenu – Ważne jest również, aby podwykonawcy dla Solino byli w dużej mierze z województwa kujawsko-pomorskiego.