W poniedziałek Sejmik Województwa ustanowił rok 2020 pod patronatem Ludwika Rydygiera, wybitnego chirurga, obrońcy Lwowa oraz twórcy medycyny wojskowej już w Odrodzonej Polsce. Ludwik Rydygier jest patronem Collegium Medicum w Bydgoszczy przy UMK. Był bowiem przedstawiany w bydgoskim szkolnictwie medycznym jako wzór.
Przez kilka lat mieszkał w Chełmie, gdzie zdał maturę, a także później prowadził działalność naukową. W Chełmie uczył się od niego dr Jan Biziel, ważniejsza postać w pierwszej połowie XX wieku w Bydgoszczy.
To w Chełmnie wykonał on, w listopadzie 1880 roku i w roku następnym, dwie pionierskie w skali światowej operacje raka żołądka i resekcji żołądka z powodu owrzodzenia. W roku 1884 doktor Rydygier wprowadził metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także był autorem wielu innych nowatorskich technik operacyjnych. Pracując w Chełmnie opublikował 38 artykułów naukowych, a napisany tam w języku polskim pierwszy tom podręcznika do chirurgii szczegółowej wydał w Poznaniu – czytamy w uchwale przyjętej przez sejmik – W 1887 roku Ludwik Rydygier, już jako lekarz światowej sławy, objął Katedrę Chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z przynależnym tytułem profesora zwyczajnego. Tu zorganizował w 1889 roku I Zjazd Chirurgów Polskich z wszystkich trzech zaborów. Po dekadzie pracy zwieńczonej zbudowaniem w Krakowie kliniki „Biała Chirurgia” przeniósł się do Lwowa.
Po I wojnie światowej jak czytamy w uchale – Powrócił jednak do Lwowa, by wraz z mieszkańcami i Orlętami Lwowskimi bronić miasta przed Ukraińcami – 1 listopada 1918 roku opanowali oni większość gmachów publicznych, ogłaszając utworzenie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. W nocy z 22 na 23 listopada 1918 roku oddziały ukraińskie wycofały się z miasta, ale rozpoczęły oblężenie zakończone dopiero 22 maja 1919 roku ofensywą armii polskiej. W trakcie walk o Lwów Ludwik Rydygier włączył się w tworzenie służb medyczno-sanitarnych. W rezultacie swych dokonań, m.in. organizowania szpitali wojskowych, został szefem sanitarnym Dowództwa Okręgu Generalnego „Pomorze’ oraz konsultantem i naczelnym chirurgiem Dowództwa „Wschód” w randze generała brygady.
Jego szczątki spoczywają na Cmentarzu Obrońców Lwowa. W czerwcu 2020 roku przypadnie 100 rocznica jego śmierci.
Portret Ludwika Rydygiera wyszedł spod pędzla wybitnego bydgoskiego malarza Leona Wyczółkowskiego