Dzisiaj jednym z kluczowych w Bydgoszczy pytań jest – co dalej z budową nowej siedziby Akademii Muzycznej? Która świadczy docenianych na całym świecie muzyków. Jeszcze kilka miesięcy temu samorządy liczyły, że zgodnie z zapisami Kontraktu Terytorialnego jej budowę sfinansuje państwo. Z ostatnich wypowiedzi wicepremiera Glińskiego, który twierdzi, iż rząd tak dużej inwestycji nigdy nie deklarował, cała inicjatywa stanęła w miejscu.
Wczoraj (27 lutego) Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła apel, który kieruje w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.
Wobec przekazanej publicznie informacji przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o nowych możliwościach finansowych kraju oczekujemy wykonania zobowiązania wynikającego z Kontraktu Terytorialnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego podpisanego zarówno przez stronę rządową jak i samorządową. Budowa siedziby Akademii, zgodnie z Kontraktem Terytorialnym dla Województwa Kujawsko – Pomorskiego, jest zobowiązaniem Rządu. Zostało one potwierdzone aneksem podpisanym w dniu 30 maja 2017 r.– czytamy w apelu Rady Miasta Bydgoszczy – Na podstawie tych uzgodnień Miasto Bydgoszcz zmieniło plan zagospodarowania przestrzennego, przekazało niezbędną działkę w ważnej części miasta oraz rozpoczęło procedury związane z przebudową układu drogowego. Jak wynika ze sprawozdania z wykonania Kontraktu Terytorialnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego już w 2017 r. strona rządowa posiadała wiedzę o koszcie budowy na poziomie 170 milionów zł.
Bydgoski samorząd wystąpienie w tej sprawie skierował już w październiku w ubiegłego roku. Wówczas wicepremier prof. Piotr Gliński stwierdził, że resort kultury nie dysponuje takimi środkami. Według większości w bydgoskiej Radzie Miasta, której głosami przyjęto wczoraj apel, zapowiedzi nowych świadczeń socjalnych rządu świadczą, iż fundusze jednak są, stąd też Rada Miasta Bydgoszczy apeluje o ponowne przeanalizowanie sprawy budowy nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Nie przypominając już po raz kolejny licznych sukcesów studentów i absolwentów Akademii, wymieniając tutaj jedynie wybitnych pianistów: Rafała Blechacza, Pawła Wakarecego, Szymona Nehringa czy Krzysztofa Herdzina oraz, co także szczególnie warte podkreślenia – znakomitą kadrę Akademii Muzycznej, zwracamy się z apelem o zmianę budżetu państwa pozwalającą rozpocząć budowę jeszcze w 2019 r.