Celem była przecież niepodległa Polska



Celem była przecież niepodległa Polska

O godzinie 17:00 w całej Polsce zawyły syreny alarmowe, na ulicach usłyszeć można dźwięk klaksonów samochodowych. W wielu miejscach Polska stanęła na chwilę w zadumie. 75. lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, które w dziejach świata zostało zapamiętane jako akt wielkiego heroizmu i bohaterstwa.

Również w Bydgoszczy nie zabrakło tej zadumy. Centralnym miejscem tradycyjnie był skwer na Osiedlu Leśnym, gdzie wielu zebranych, w tym szczególnie kombatanci, poczty sztandarowe oraz także młodzież, co jest ważne, bowiem daje to nadzieje, że pamięć o tamtym zrywie zostanie zapamiętana. W hołdzie uczestnikom powstania złożono kwiaty. Kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową. W uroczystości udział wzięli zagraniczni żołnierze z pocztem sztandarowym 3 Batalionu Łączności NATO.

 

Ciekawie było już właściwie od godziny 16:00 na Placu Wolności, gdzie również znajduje się tablica poświęcona Powstaniu Warszawskiemu, o której wielu bydgoszczan nie ma świadomości. Tam Bydgoscy Patrioci wraz z grupami rekonstrukcyjnymi przygotowali inscenizację życia ulicznego w Warszawie 1944 roku, gdy roiło się od niemieckich żołnierzy. W pewnym momencie doszło do potyczki z powstańcami.

 

 

{youtube}JG7zJK0LpO8{/youtube}

 

Decyzja o rozpoczęciu powstania budzi niekiedy kontrowersje. Dzisiaj – będąc cały czas w trakcie roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pamiętajmy jednak jakie pobudki kierowały uczestnikami Powstania Warszawskiego oraz wszystkim je wspierającym – chodziło przecież o niepodległą Polskę. Tak samo jak wcześniejszym pokoleniom, które dążyły o jej powrót na mapy.

 

Obchodząc 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Bydgoszczy pamiętajmy o postaci Jana Teski, który wpisał się do grona tych najwybitniejszych Polaków w okresie zaborów, którzy chcieli aby Bydgoszcz znalazła się ponownie w Polsce. Po wybuchu II wojny światowej gdyby wpadł w ręce niemieckie zapewne za tamtą aktywność czekałaby go kara śmierci. Po fikcyjnym nazwiskiem Józefa Topolskiego udał się do Warszawy, gdzie po wybuchu powstania pracował w radiu powstańczym ,,Błyskawica”.

 

Jeszcze dzisiaj (od godziny 21:00) na Starym Rynku odbywać będzie się projekcja filmu ,,Warszawa 44″. Jutro o godzinie 18:00 w amfiteatrze Opery Nova rozpocznie się natomiast koncert.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/VLPPRo3TZPU” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]