Dzisiaj rozpoczyna się XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Duda. Konkurs ten jest jedną z ważniejszych marek muzycznej Bydgoszczy. Jego rozpoczęcie poprzedziło w piątek otwarcie wystawy pt. ,,Paderewski Superstar”, która w najbliższym czasie będzie eksponowana w Bibliotece UKW przy ulicy Szymanowskiego.
– Równolegle ta sama wystawa, zostaje pokazana w Japonii w wersji japońsko-angielskiej – mówił na otwarciu wystawy Henryk Martenka z bydgoskiego Towarzystwa Muzycznego im. I.J. Paderewskiego, wskazując, że jest to też bydgoski towar eksportowy. Japońska wystawa ma odwiedzić kilka miejsc, gdzie udało się zareklamować już Bydgoszczy, w tym w stolicy Tokio – Mówiąc i promując Ignacego Paderewskiego i jego muzykę, staramy się wesprzeć tę promocję obrazami.
Wystawa przedstawia w głównej mierze wycinki prasowe jakie pojawiały się na całym świecie na temat mistrza fortepianu. Paderewski na przełomie XIX i XX wieku był traktowany jako gwiazda muzyczna, stąd też w tytule wystawy ,,Superstar”. Wiele wycinków prasowych udało się twórcom znaleźć w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Muzeum Teatralny w W warszawie oraz Ośrodku Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku przy Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego a także w Library of Congress (Muzeum Kongresu USA). Do Amerykanów Paderewski starał się uderzać emocjami wskazującymi, że jego naród walczy o wolność, stąd też znajdziemy wycinki bezpośrednio nawiązujące do walki Polaków o niepodległość. Tabloidy natomiast dużo uwagi poświęcały włosom Paderewskiego, powstały nawet teorie, że to z nich płynie piękna gra mistrza.