Zakład Energii Cieplnej w Inowrocławiu rozpoczął realizację pierwszego etapu inwestycji, jakim jest budowa pilotażowej badawczej instalacji typu Power to heat. Budowana jest hybrydowa centrala cieplna oparta o pompy ciepła, magazyny ciepła i instalacje fotowoltaiczne. Z efektów pracy centrali cieplnej pierwsi skorzystają mieszkańcy osiedla Mątwy.
Część instalacji powstaje na terenie ZEC, przy ul. Torowej, a część przy hali na ul. Rakowicza. Skutkiem tej inwestycji będzie ciepła woda dla mieszkańców Mątew pozyskiwana bez spalania węgla lub gazu. Jej ilość wystarczy do całkowitego pokrycia zapotrzebowania przez większą część roku. Są to działania o charakterze badawczym, bowiem w Polsce brak krajowych doświadczeń w tej materii.
– Celem projektu pilotażowego jest przeprowadzenie badań uzasadniających rozwój energetyki rozproszonej w przedsiębiorstwie ciepłowniczym z wykorzystaniem hybrydowych central cieplnych wykorzystujących energię z fotokonwersji promieniowania słonecznego do wytwarzania i magazynowania ciepła. Koszt pierwszego etapu stworzenia instalacji i wdrożenia to ok. 2,5 mln zł. – mówi Piotr Pawlak, prezes ZEC.
W ramach drugiego etapu, do 2024 roku planuje się utworzenie tego typu central ciepła na terenie pozostałej części Inowrocławia. Docelowo system służyć będzie nie tylko pozyskiwaniu ciepła, ale również energii elektrycznej. Inowrocław planują ją wykorzystać do ładowania autobusów hybrydowych w transporcie zbiorowym.
– Inowrocław jako miasto uzdrowiskowe powinno stanowić wzór do naśladowania dla innych we wszystkich możliwych dziedzinach, które powodują obciążenia dla środowiska. Jedną z takich dziedzin jest ciepłownictwo. Inicjujemy proekologiczne działania na znacznie szerszą skalę, niż to miało miejsce dotychczas. Nasze działania przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców Inowrocławia – dodaje prezydent Ryszard Brejza.