Jak przydzielane są mandaty w wyborach?

Jak przydzielane są mandaty w wyborach?

13 października odbędą się wybory do Parlamentu. Tego dnia obywatele, którzy skończyli 18 lat i mają prawo do głosowania, wybiorą 460 posłów oraz 100 senatorów. Kandydat na posła musi mieć skończone 21 lat, kandydat na senatora – 30.

Sejm

13 października wybierzemy 460 posłów. Trzeba pamiętać o 5 koniecznych przymiotnikach, które określają wybory, to jest: powszechność, tajność, równość, bezpośredniość oraz proporcjonalność. Zasady te określa Konstytucja RP (Art. 96). Liczbę mandatów poselskich dla danego okręgu przydziela się za pomocą XIX wiecznej metody D’Hondta.. Jeżeli komitet przekroczy próg wyborczy (5% – partia, 8% – koalicja), to oblicza się ilorazy wyborcze. Dzieli się liczbę oddanych głosów przez kolejne liczby naturalne (jest ich tyle, ile mandatów do przydzielenia). O podziale miejsc decyduje wielkość obliczonych ilorazów. Dla zobrazowania definicji zastosujemy przykład. W okręgu jest do rozdania 6 mandatów (w tym przykładzie). Do sejmu weszły 3 partie. Pierwsza otrzymała 600 głosów, druga 400, a trzecia 200.

 

 

Reasumując: partia 1 otrzymuje trzy mandaty, dwa mandaty przypadają w udziale partii 2, jeden zaś partii 3.

 

W okręgu bydgoskim (zachodnia częśc województwa kujawsko-pomorskiego) wybieramy 12 posłów.

 

Senat

Senatorowie (100) są wybierani na 4 lata w 100 jednomandatowych okręgach. Obywatele decydują o tym, którzy kandydaci zasiądą w senacie dzięki wyborom powszechnym (prawo pośrednie i bezpośrednie), tajnym oraz bezpośrednich. Stosuje się tu zasadę większości. Każdy komitet może wystawić tylko jednego kandydata w okręgu. Wyborca głosuje TYLKO na jedną osobę. Mandat otrzymuje persona, która otrzymała najwięcej głosów.

 

W zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego mamy dwa okręgi senackie: bydgoski (Miasto Bydgoszcz, powiaty: bydgoski, tucholski i świecki); inowroclawski (powiaty: inowrocławski, żniński, mogileński, nakielski i sępoleński).