Na liście ,,Zaradkiewicza” znajduje się 747 nazwisk aktywnych zawodowo sędziów sądów powszechnych, którzy powołanie otrzymali od Rady Państwa PRL – organu politycznego państwa totalitarnego. Wśród nich znajduje się 11 nazwisk z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w tym rzecznik wydziału karnego.
Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz wystąpił do Ministerstwa Sprawiedliwości o udostępnienie listy sędziów, którzy zostali nominowani przez Radę Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W odpowiedzi uzyskał listę 747 nazwisk, które następnie udostępniły portale internetowej. Na tej liście znajdziemy 11 sędziów z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
Są to głównie sędziowie powołani w latach 1988 i 1989. W 1982 roku nominację sędziowską otrzymała sędzia Barbara Jankowska-Kocon, czyli w okresie stanu wojennego.
Sąd Najwyższy pyta TSUE
Przed świętami Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) pytania prejudycjalne, w których pyta najogólniej mówiąc, czy w demokratycznym państwie sędziami mogą być osoby powołane przez Radę Państwa, czyli organ polityczny PRL, uznawanego za państwo totalitarne? Czy jest to zgodne z prawem Unii Europejskiej?
Od odpowiedzi TSUE zależeć mogą ewentualne konsekwencje zawodowe dla sędziów ujętych na ,,liście Zaradkiewicza”.