Kilka kilometrów od centrum Bydgoszczy Powstanie Wielkopolskie cieszy się wielką czcią

Kilka kilometrów od centrum Bydgoszczy Powstanie Wielkopolskie cieszy się wielką czcią

Miejscami gdzie Powstanie Wielkopolskie zbliżyło się najbliżej Bydgoszczy było Rynarzewo i Brzoza Bydgoska. W niedzielę (3 lutego) w Brzozie odbywają się uroczystości (początek: Msza Święta o godzinie 15:30) 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, stąd też przyjrzyjmy się bliżej frontowi południowemu.

 

5 stycznia 1919 roku po brawurowej akcji powstańców dowodzonych przez kpt. Pawła Cymsa Polacy zajęli Inowrocław. Było to drugie największe miasto kontrolowane przez powstańców, za Poznaniem. W kolejnych dniach powstańcy ruszyli na północ od Inowrocławia, w kierunku Bydgoszczy. W nocy z 10 na 11 stycznia powstańcy bez walki zajęli Nową Wieś Wielką. Rozpoczęły się przygotowania do dalszej ofensywy. W nocy z 20 na 21 stycznia doszło do walk pod samą Bydgoszczą, w Brzozie. Początkowo bitwa wydawała się do wygrania przez powstańców, ale użycie przez Niemców pociągu pancernego przechyliło wynik bitwy na ich korzyść. W tym boju poległo 19 młodych powstańców.

 

W kolejnych dniach Niemcy z użyciem pociągu zaatakują Nową Wieś Wielką – 30 stycznia po krwawych bojach zmuszą powstańców do wycofania się do połowy drogi na Inowrocław.

 

Brzoza kultywuje pamięć

O tym, że Brzoza pamięta o Powstaniu Wielkopolskim świadczy okazały pomnik. Pierwotnie powstał on w 1923 roku, jako grób poległych w nocy z 19 na 20 stycznia 1920 roku powstańców. W 1940 roku Niemcy, którzy po wybuchu II wojny światowej wrócili na te tereny, zniszczyli pomnik. Inicjatywa odbudowy pomnika pojawiła się w 2009 roku, w 2012 roku odsłonięto zrekonstruowany monument.

 

O walkach o Rynarzewo piszemy – Sto lat temu Niemcy ruszyli do kontrofensywy