Marsz Równości, Marsz Normalności oraz kontra

Ponad tysiąc osób wzięło udział w pierwszym bydgoskim Marszu Równości, który przeszedł z Wyspy Młyńskiej przez rondo Grunwaldzkie i plac Poznański. ,,Nie boimy się kolorów” – to oficjalne hasło wydarzenia w barwach promujących LGBT. Wśród uczestników było wiele młodych osób, w tym też osoby nieletnie. Godzinę wcześniej odbył się Marsz Normalności.

 

O godzinie 13:00 w amfiteatrze przy ulicy Mostowej rozpoczął się Marsz Normalności organizowany przez Konfederację. Udział w nim wzięło około 100 osób, pojawiło się kilka biało-czerwonych flag. Zakończył się on pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego. Po drodze pojawiła się osoba z flagą tęczową, uczestnicy Marszu Normalności mogące uchodzić za prowokacyjne zachowanie zignorowali – Chcemy Polski normalnej, w której jeżeli nie ulega się żądaniom lobby LGTBT to nie jest się wyzywanym od homofobów i faszystów – mówił Marcin Sypniewski. Na zakończenie Krzysztof Drozdowski nawiązał do odbywającego się dzisiaj w Warszawie marszu przeciwko roszczeniom żydowskim.

 

{youtube}M6Y3DrENgnQ{/youtube}

 

 

Fot: BD

 

Frekwencja Marszu Równości była zdecydowanie większa. Marsz zabezpieczały też znacznie bardziej zorganizowane siły policyjne, w pogotowiu czekały również armatki wodne, z obawie przed starciami z ,,prawicą”. Marsz rozpoczął się po godzinie 14:00 na Wyspie Młyńskiej. Obecnych było wiele młodych osób, dominowały flagi tęczowe w formie uznawanej jako symbol LGBT. Na niektórych była obecna również nazwa partii Wiosna. Marsz prowadziły trzy tzw. platformy, z których puszczana była muzyka. Zgromadzenia prowadziła dwójka transwestytów.

 

{youtube}LxOmqWq3K7s{/youtube}

 

 

 

 

 

Fot: BD

 

Fot: KJ

 

Obecni byli też politycy – mi.in. Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska, poseł Michał Stasiński, kandydaci: Joanna Czerska-Thomas (Koalicja Europejska), Wanda Nowicka (Wiosna), obecna była także liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka.

 

Bez większych starć

Przeciwnicy LGBT zgromadzili się przy ulicy Farnej, policja nie dopuściła do ich wejścia na Wyspę Młyńską. Zgromadzili się później na Wełnianym Rynku, gdzie stanęli tuż przy planowanej trasie przemarszu Marszu Równości. W pewnym momencie protestujący przeciwko marszowi skierowali się w kierunku parkingu oddzielającego ulicę Poznańską i Grudziądzką, policyjny kordon uniemożliwił jednak zbliżenie się do uczestników Marszu Równości. Rzucony zostało kilka petard. Później policjanci uniemożliwili już ,,kontrze” powrót na Wełniany Rynek, stąd też marsz spokojnie wszedł w ulicę Długą.

 

{youtube}qKcpM86UKrU{/youtube}

 

 

 

Fot: BD

 

Wszystkie odbywające się zgromadzenia doprowadziły do pewnych utrudnień w ruchu drogowym w centrum miasta.