,,Maryja dzisiaj przychodzi upomnieć o polską rodzinę”



Powoli do końca zbliża się czas peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Diecezji Bydgoskiej. Każdego dnia obraz pojawia się w innej parafii, dla społeczności parafialnej jest to wielkie i historyczne wydarzenie. O tym, że zbliża się czas peregrynacji świadczyć mogą udekorowane ulice i domy. W sobotę Matka Boża przybyła z Piasków do Opławca, do tamtejszej parafii Przemienia Pańskiego.

 

W Bydgoszczy pierwsza peregrynacja odbywała się w 1978 roku, wówczas w jako będącej częścią Archidiecezji Gnieźnieńskiej. O tamtej peregrynacji z podręczników przeczytamy, iż władze komunistyczne w różny sposób starały się to dzieło utrudniać. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, bowiem dzisiaj peregrynacja dla społeczności lokalnych to wielkie wydarzenie – bp. Jan Tyrawa w liście na Wielki Post dziękował ochotniczym Strażom Pożarnym za przyczynienie się do budowania powagi wydarzenia. Widać ten fenomen w mniejszych miejscowościach, w Bydgoszczy jako dużym mieście jego dostrzeżenie może być trudniejsze, ale jak zobaczymy udekorowane domy, to nie sposób nie zauważyć, że jest to również ważne wydarzenie.. W okresie pierwszej peregrynacji nie istniało wiele parafii, w których obecnie Matka Boża gości po raz pierwszy, taką parafią jest parafia Przemienia Pańskiego w Opławcu.

 

– Kiedy Opławiec nie był jeszcze parafią Maryja nawiedziła w kopii obrazu jasnogórskiego parafię Niepolanego Poczęcia na Jachcicach, do której wówczas należała Smukała. W Smukale planowano budowę kaplicy, wyznaczono już nawet teren, dzięki czemu obraz Jasnogórskiej Pani przez kilka godzin nawiedził mieszkającą tam wspólnotę. Mieszkańcy Smukały z entuzjazmem, ale z głęboką wiarą przygotowywali się do tej wizyty – witał obraz Królowej Polski, proboszcz parafii Przemienia Pańskiego ks. Grzegorz Roman – Owocem tamtego nawiedzenia było rozpoczęcie budowy kaplicy, której nadano tytuł Matki Boskiej Częstochowskiej. Po czterech latach od nawiedzenia, w 1983 roku powstała parafia Przemieniania Pańskiego w Opławcu.

 

W 1985 roku rozpoczął się II etap peregrynacji, który trwa do dzisiaj. Od 1 września kopia obrazu Matki Bożej odwiedza parafie należące do Diecezji Bydgoskiej. Być może tego nie widać w mediach, ale spotkania na modlitwach w parafiach, mogą przyczyniać się do przemieniania narodu u podstaw. W parafii Przemieniania Pańskiego homilię wygłosił ks. prof. Bogdan Czyżewski, który upominał się o ochronę życia, również nienarodzonych, sprzeciwiając się aborcji – Wyśmiewa się tradycyjny model rodziny, która próbuje żyć wartościami chrześcijańskimi, która próbuje żyć wiarę, a promuje się i pochwala konkubinaty, a ostatnio nawet związki tej samej płci. Musimy szczerze powiedzieć, że to co dzieje się dzisiaj w Warszawie woła o pomstę do nieba. Pan Bóg i Kościół stają się wrogiem, która ogranicza i przeszkadza prowadzić styl życia polegający na samowoli – mówił w kazaniu ks prof. Czyżewski – Maryja dzisiaj przychodzi upomnieć o polską rodzinę, by wróciła do pierwotnego zamysłu Boga, by była silna Bogiem.

 

{youtube}WIKAgN3L4KY{/youtube}

 

Wcześniej przestrzegł jednak – Ten kto nie ma szacunku dla ludzkiego życia, tego nie uszanują na starość jego własne dzieci i wnuki, bo gdzie i od kogo, mają się tego nauczyć, skoro najbliższych sobie osób słyszą jedynie przekleństwa i jawne potępienie ludzkiego życia. W obecności tej, która przyjęła życie, trzeba zapytać każdego z nas, o stosunek do życia.

 

Peregrynacja w Diecezji Bydgoskiej zakończy się 6 kwietnia. Ostatnią świątynią jaką nawiedzi Matka Boża będzie Katedra Bydgoska, gdzie znajduje się równie piękny obraz Matki Boskiej Pięknej Miłości. Dzisiaj wieczorem (17 marca) obraz przewieziony zostanie na Osową Górę.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/eROxSBP1r4c” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]