Minister, który dokonał przyłączenia Bydgoszczy do Polski będzie miał swój bulwar

OpenStreetMaps

22 stycznia 1920 roku w obecności głównodowodzącego armii wielkopolskiej gen. Józefa Dowborm-Muśnickiego, wiceminister ds. byłej Dzielnicy Pruskiej Leon Janta-Połczyński dokonał uroczystego przyłączenia Bydgoszczy do Polski i województwa wielkopolskiego. W stulecie tych wydarzeń, najprawdopodobniej będziemy mogli oddać hołd Leonowi Jancie-Połczyńskiemu na bulwarze ego imienia.

W porządku obrad przyszłotygodniowej sesji Rady Miasta znajduje się projekt nadania imienia bulwaru Leona Janty-Połczyńskiego.

 

Leon Janta-Połczyński był ziemianinem z okolic Tucholi. W trakcie zaborów angażował się w działalność narodową, wspierał inicjatywy propagowania polskiej kultury. Senator Andrzej Kobiak przedstawił anegdotę, iż Janta-Połczyński miał postraszyć misję państw sprzymierzonych, która gościła w Wielkopolsce, gdy w Paryżu odbywała się konferencja pokojowa, wybuchem powstania na Pomorzu. Informował on, że są zaprzysiężeni i uzbrojeni ludzie, czekający tylko na sygnał. Być może obawa przed wybuchem powstania na Pomorzu sprawiła, że Bydgoszcz ostatecznie w Traktacie Wersalskim znalazła się w granicach odrodzonej Polski.

 

Temat nadania imienia Janty-Połczyńskiego bulwarowi w Bydgoszczy ciągnie się od ponad roku. Zbliżające się uroczystości jubileuszowe sprawiły, że prace przyśpieszyły. Początkowo rozważano lokalizację przy Wyspie Młyńskiej, ale miał ku temu rozwiązaniu wątpliwości konserwator zabytków.

 

Projekt uchwały, którym zajmą się w przyszłą środę radni zakłada nadanie imienia Janty-Połczyńskiego bulwarowi nad Brdą na odcinku od Ronda Toruńskiego do Ronda Bernardyńskiego, po północnej stronie rzeki, czyli od strony ulicy Jagiellońskiej.