Policjanci szkolili ratowników medycznych

Fot: KWP

W ostatnich miesiącach głośno zrobiło się o atakach na ratowników medycznych w Bydgoszczy. Z tego też powodu wartościowe mogą być szkolenia z zakresu samoobrony dla pracowników pogotowia. Takie szkolenia Komenda Wojewódzka Policji organizuje od kilku lat, obecnie odbywa się kolejna edycja warsztatów.

Najbardziej głośną sprawą był atak na ratowników medycznych ze strony znanego amerykańskiego filmowca, który gościł w Bydgoszczy w tracie festiwalu Camerimage. Sprawa ataku na funkcjonariuszy publicznych toczy się przed sądem. Doszło również do przypadku grożenia ratownikom przedmiotem przypominającym pistolet. Takie sytuacje wymagają jak widać szczególnego przeszkolenia.

 

Szkolenia dla ratowników medycznych rozpoczęły się w poniedziałek, zakończą się natomiast dzisiaj – Każdy dzień szkoleniowy podzielony jest na 3 panele. Pierwszy – wykładowy, gdzie psycholog i negocjator policyjny przekazują swoją wiedzę i doświadczenie w rozmowie z pacjentem agresywnym, czyli jak nie dopuścić do agresji fizycznej i zatrzymać ją na poziomie słownym – informuje sierż. szt. Patryk Głowacki i Krzysztof Wiśniewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy – Każdego dnia w zajęciach uczestniczy inna grupa. W sumie w warsztatach weźmie udział blisko 100 ratowników niosących pomoc na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego.

 

Komenda Wojewódzka dostrzega w swoim komunikacie, iż agresja wobec pracowników pogotowia staje się coraz poważniejszym problemem – Agresja to współczesny problem ochrony zdrowia, ale głównie ratownictwa medycznego. Każdy kto pracuje jako ratownik spotkał się nie raz z agresją słowną i fizyczną ze strony pacjenta, jego kolegów lub rodziny. Coraz częściej zdarza się, że atakujący posiadają przy sobie niebezpieczne narzędzia np. nóż czy broń palną. W Bydgoszczy, w ostatnich latach, odnotowano kilka incydentów z użyciem broni palnej ostrej i gazowej użytej właśnie wobec ratowników usiłujących udzielić pomocy.