Głos w sprawie pojawiających się w Bydgoszczy dyskusji nad odbudową zamku piastowskiego w okolicach dzisiejszej ulicy Grodzkiej (głównie postulat radnych PiS) oraz wyburzonej w czasie II wojny światowej zachodniej Pierzei Starego Rynku (w tej sprawie ratusz wyraża wstępne poparcie) zabrało Stowarzyszenie Architektów Polskich, które na początku kwietnia odbyło posiedzenie w Bydgoszczy.
Stanowiska dla obu przedsięwzięć są negatywne i przyjęte zdecydowaną większością głosów. W kwestii odbudowy zamku w uchwale napisano:
Wobec braku jakiejkolwiek dokumentacji, poza odkrytymi podczas prac archeologicznych artefaktami (zamek rozebrany w XVII w.) próby otworzenia warowni piastowskiej w wieku XXI opierać będą się na domniemaniach i przypuszczeniach, które z natury rzeczy zawsze obarczone są licznymi błędami merytorycznymi, stanowiąc jedynie hipotezy. Duch tego miejsca zmienił się w czasie tak dalece, że współczesne działania zmierzające do jakiejkolwiek formy restauracji historycznej zabudowy stworzą fałszywy obraz przeszłości.
Architekci proponują zamiast tego pójście drogą Saragossy i Rzymu, aby stworzyć w miejscu dawnego zamku stanowiska archeologiczne, które mogą stać się dla Bydgoszczy ,,legitymacją tożsamości”, a jednocześnie być dobrą atrakcją turystyczną.
W kwestii zachodniej pierzei Starego Rynku również Stowarzyszenie wskazuje, że duch tego miejsca się zmienił dlatego proponuje się:
Zaprojektowana z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego, harmonijna, wkomponowana w historyczne tło, współczesna architektura, w którą zostanie wpisana służebna miastu i jego mieszkańcom funkcja jest naturalną koleją rzeczy.
Stowarzyszenie za przykład takiego działania podaje Stadthaus we Frankfurcie, zbudowany w zniszczonym przez wojnę mieście.