Inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, to zdaniem bydgoskiego radnego prof. Macieja Świątkowskiego ręka wyciągnięta do Grudziądza, który boryka się z trudną sytuacją finansową. Świątkowski apeluje szczególnie do posłanki Iwony Michałek, o skorzystanie z tej okazji.
Póki co to parlamentarzystka z Grudziądza jest jedną z głównych oportunistek utworzenia samodzielnego Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. To z jej inicjatywy komisje sejmowe nie zajęły się projektem obywatelskim podpisanym przez ponad 160 tys. obywateli.
Pani Poseł – popierając nasze stanowisko swoją aktywnością, kompetencjami i możliwościami sprawczymi nie tylko przyczyni się Pani do utrzymania i poprawy funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia w województwie ale podaje pomocną rękę miastu Grudziądz, z którego wywodzą się Pani wyborcy. Przejęcie Regionalnego Szpitala w Grudziądzu przez Wydział Medyczny UMK oraz Ministerstwo Zdrowia odciąża Pani finanse Grudziądza nie pomniejszając dostępu mieszkańcom do świadczeń zdrowotnych w tym Szpitalu. Może Pani być Super Posłanką z Grudziądza i mieć mandat poselski na następną kadencję – apeluje na Facebook-u prof. Maciej Świątkowski – Proszę obiektywnie ocenić jak niegodziwie postąpił Rektor UMK likwidując parę lat zamiejscowe kierunki kształcenia UMK w Grudziądzu, na które Pani miasto wydało dużą ilość pieniędzy.
Rada Miasta Bydgoszczy stanowisko w sprawie rozwoju szkolnictwa medycznego w województwie kujawsko-pomorskim przyjęła 19 grudnia, w którym czytamy – Po 14 latach projekt funkcjonowania Collegium Medicum w Bydgoszczy, w strukturze organizacyjnej UMK w Toruniu można ocenić, jako wysoce niezadowalający, czego wyrazem jest pozycja Collegium Medicum w Bydgoszczy w ósmej dziesiątce wszystkich publicznych szkół wyższych w coroczny, osiemnastym rankingu czasopisma ,,Perspektywy”. Wszystkie uczelnie medyczne w tym rankingu są w pierwszej trzydziestce uczelni w Polsce a dwie z nich są nawet w pierwszej dziesiąte, w tym CM Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.