Szwedzka biblioteka się chwali starożytnymi książkami wywiezionymi z Bydgoszczy

Fot: Brian Whitman
Fot: Brian Whitman

Biblioteka Miejska w mieście Kalmar (wschodnia Szwecja) posiada ciekawe zbiory dla badaczy, gdzie można znaleźć dzieła o ogromnej wartości historycznej. Ostatnio o tych zbiorach pisał portal Östra Småland Nyheterna.

Do jednym z bardziej wartościowych dzieł biblioteki należą dzieła jednego z mnichów z XV wieku. W artykule pt. ,,Böcker från fornstora dagar bevaras i Kalmar”, który można w wolnym tłumaczeniu przedstawić jako ,,Książki z czasów historycznych przechowuje biblioteka w Kalmar” dowiadujemy się, że biblioteka zawiera kilka dzieł św. Jana Chryzostoma, który żył i tworzył na przełomie IV i V wieku, jest to zatem święty uznawany zarówno przez kościół Rzymski i Grecki. Nie wynika z publikacji czy są to oryginały, czy późniejsze kopie, ale zważywszy na to, że przez wieki przepisywano książki, to mają one i tak ogromną wartość.

 

 

Z publikacji dowiadujemy się, że książki do Szwecji trafiły z Kolegium Jezuickiego w Bydgoszczy (dzisiejszy budynek ratusza). Kolegium ufundował w XVII wieku Jerzy Ossoliński, na kilkadziesiąt lat przed potopem szwedzkim.

Szwedzki portal nie kryje, że dzieła trafiły na północ w trakcie wojny, wskazując, że budzi to do dzisiaj kontrowersje, ale jednocześnie pada stwierdzenie, że dzięki okresowi długiego pokoju w Szwecji udało się uratować wiele cennych dzieł przed zniszczeniem.

 

Kontrowersyjność, to delikatne stwierdzenie dla rabunku. Już w naszych lokalnych źródłach bowiem wskazuje się, że w trakcie potopu szwedkiego kolegium jezuickie zostało splądrowane, co postawiło dalszy byt placówki pod dużym znakiem zapytania.