To był ostatni akord tych wyjątkowych koncertów



– W Katedrze bydgoskiej unosi się duch muzyki na najwyższym poziomie. Na poziomie europejskim – powiedział prof. Wojciech Pośpiech, na zakończenie IX edycji Koncertów Maryjnych z Różą, które przez cały maj odbywały się przed wizerunkiem Matki Bożej z Różą, ale nie tylko bowiem mieliśmy w tym roku koncerty nawet w Warszawie.

 

– Koncerty Maryjne z Różą są ważnym wydarzeniem na mapie kulturalnej Polski. Coraz bardziej się rozszerzają, bo już nie tylko odbywają się w Bydgoszczy, ale też w regionie Białegostoku – mówił zachwycony prof. Janusz Stanecki z bydgoskiej Akademii Muzycznej.

 

Tradycja Koncertów Maryjnych z Różą sięga okresu II Rzeczypospolitej, gdy po powrocie Bydgoszczy do Polski chóry spontanicznie przychodziły dziękować Opatrzności za odzyskaną niepodległość. Dziewięć lat temu inicjatywę reaktywowało Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy i tak z roku na rok ich ranga zaczęła rosnąć, dzięki czemu w tym roku codziennie mogliśmy posłuchać jakiegoś koncertu. Już kilka lat temu zaczęto organizować oprócz koncertów bydgoskiej Katedrze, także w innych częściach naszego regionu. W tym roku dwa koncerty odbyły się w Archikatedrze Warszawskiej. W ubiegłym tygodniu natomiast mieliśmy w Bydgoszczy niecodzienny koncert, który na stałe wpisze się w historię Katedry, gdy wystąpił chór Deser Hills z Arizony w Stanach Zjednoczonych, byli obecni także Jamajczycy i Indianie z plemienia Navaho.

 

Codzienne koncerty to także znak, że odradza się życie chóralne w regionie. Występowały bowiem różne grupy, chóry parafialne dla których bywał to najważniejszy występ w roku, a nawet zawodowi muzycy i profesjonaliści.

 

W ostatnim koncercie wystąpiła bydgosko-toruńska grupa RAFFA QUARTET wraz z utalentowaną sopranistką Anną Fedorowicz. Odśpiewano tradycyjnie na zakończenie pieśń Mater Dei Memento Mei, hymn Koncertów Maryjnych. Muzycy zaprezentowali też szeroki repertuar wielkich mistrzów muzyki klasycznej.

 

{youtube}7EUim3nASNs{/youtube}

 

Za rok natomiast X jubileuszowa edycja, tym szczególniejsza, że w roku setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. W tym roku koncerty nawiązywały do 20. rocznicy pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Bydgoszczy, w trakcie której koronował obraz Matki Bożej Pięknej Miłości. Był to też rok zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Diecezji Bydgoskiej.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/gfHrcBpMT64″ frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]