Nowy wieloletni budżet Unii Europejskiej, który obowiązywać powinien od 2021 roku to wciąż odległa sprawa i coraz mniej prawdopodobne wydaje się jego uchwalenie do końca roku – z jednej strony na brak porozumienia wewnątrz UE co do jego kształtu, z drugiej z powodu pandemii COVID-19, która jest dla przywódców Unii teraz największym zmartwieniem. Trwają jednak nad nim prace oraz nad nowymi programami operacyjnymi. Czy Bydgoszcz będzie dalej tworzyć ZIT z Toruniem?
ZIT – czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to element polityki unijnej dla obszarów metropolitalnych, który funkcjonuje w Regionalnych Programach Operacyjnych. Pojawił się on pierwszy raz w perspektywie UE 2013-2020, w naszym województwie utworzono bydgosko-toruński ZIT, choć porozumienie pomiędzy tymi miastami powstało w bólach, a zgoda na bydgosko-toruńskie porozumienie w Radzie Miasta Bydgoszczy przeszła zaledwie jednym głosem.
Czy w perspektywie 2021-2027 współpraca bydgosko-toruńska w ZIT będzie kontynuowana? Dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wyraził pogląd, że trzeba pewne rzeczy zrewidować. W piśmie do marszałka województwa oraz przewodniczącej Sejmiku Województwa prezydent Bydgoszczy wnioskuje o utworzenie ZIT na bazie Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego Metropolia Bydgoszcz. Stowarzyszenie tworzy 20 samorządów, w tym dwa powiaty. Wśród nich są miasta nie tworzące obecnie ZIT: Barcin, Mrocza, Kcynia, Żnin, Pruszcz Pomorski, Rojewo.