Czy inwestycje drogowe wzbogacone o infrastrukturę rowerową będą miały większą szansę na dotację?

W środę w Nakle nad Notecią odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów z zachodniej strony województwa kujawsko-pomorskiego z minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk, ministrem Łukaszem Schreiberem i wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem. Gospodarzem spotkania był burmistrz Nakła Sławomir Napierała, przewodniczący Konwentów Burmistrzów.

W krótkiej prezentacji minister Danuta Dmowska-Andrzejuk zapowiedziała, że lekcje wychowania fizycznego w klasach 1-3 będą prowadzili nauczyciele w-f-u, a nie jak do tej pory nauczyciela wczesnoszkolnego, który do tej pory prowadził wszystkie lekcje. W tej materii od wielu lat toczył się spór, obecni w Nakle samorządowcy o tej zmianie wypowiadali się jednak z uznaniem.

 

Wójt gminy Złotniki Kujawskie Witold Cybulski nawiązał do Programu Dróg Samorządowych, który pozwala samorządom gminnym i powiatowym uzyskać dość wysokie dofinansowania na modernizacje swoich dróg lokalnych. Wyraził on sugestię, aby w kolejnych edycjach tego programu dodatkowe punkty otrzymywały te projekty, które zakładać będą równoległą budowę ścieżek rowerowych – W środowisku wiejskim z którego pochodzę trudno jest przekonać radnych do inwestycji rowerowych – wyjaśniał. W opinii Cybulskiego rozwój infrastruktury rowerowej sprzyja aktywnemu wypoczynkowi mieszkańców.

 

– Myślę, że jest to ciekawa koncepcja – ocenił minister Łukasz Schreiber – Na pewno mogę obiecać, że odbędziemy w tej sprawie rozmowy z ministrem infrastruktury.

 

Część obecnych samorządowców podnosiła postulat wsparcia ze strony rządu dla samorządów na utrzymanie infrastruktury sportowej w tym roku, z uwagi na perturbacje związane z epidemią COVID-19. Minister Schreiber dał do zrozumienia, że raczej w tym kierunku rządowe wsparcie nie pójdzie, wskazując że priorytetem jest ożywienie gospodarki, stąd też wsparcie kierowane bezpośrednio do firm, co powinno przełożyć się też na lepszą kondycję finansową samorządów.