Grudziądz: pierwszym trzem pacjentom podano leki pomocne w walce z COVID-19

Fot: Martin Lopez

Fot: Martin Lopez

Pierwszym trzem pacjentom jednoimiennego szpitala zakaźnego w Grudziądzu podano leki kardiologiczne, które mają pomóc w walce z COVID-19. Badania kliniczne prowadzi zespół prof. Jacka Kubicy z Collegium Medicum UMK.

 

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 9 maja zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych leków, które mają pomóc w walce z epidemią .

 

„Rozpoczęliśmy dzisiaj badania kliniczne. Pierwszym trzem pacjentom grudziądzkiego szpitala włączono leki, których działanie w przebiegu COVID-19 testujemy” – powiedział PAP prof. Kubica.

 

Dodał, że zgoda dotyczy szpitala w Grudziądzu, ale badanie rozszerzane będzie na kolejce placówki w Polsce.

 

Badanie Recovery-Sirio, prowadzone u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 z objawami infekcji, uzyskało pozytywną opinię Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

 

Pierwszym autorem tego badania jest prof. Jacek Kubica, a drugim prof. Eliano Pio Navarese. Leki kardiologiczne mają pomóc osobom we wczesnej fazie choroby. Naukowcy stawiają hipotezę, że zastosowanie leków, które modyfikują błonowe kanały jonowe na wczesnych etapach zakażenia nowym koronawirusem, może łagodzić przebieg kliniczny COVID-19.

 

„Testowane leki są powszechnie znane i stosowane w kardiologii. Pierwszy z nich jest lekiem antyarytmicznym, stosowanym w leczeniu zaburzeń rytmu, takich jak migotanie przedsionków oraz częstoskurcze nadkomorowe i komorowe. Drugi stosowany jest u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową. Oba te leki wykazują działanie antagonistyczne wobec kanałów jonowych. Na podstawie wcześniejszych badań na hodowlach komórkowych wykazano, że zablokowanie tych kanałów w komórkach człowieka ogranicza inwazję i rozprzestrzenianie się wirusa” – wskazał prof. Kubica.

 

Zdaniem naukowców zahamowanie wnikania wirusa do komórek, jego replikacji i rozprzestrzeniania się może mieć istotny wpływ na przebieg kliniczny choroby – łagodząc objawy i zmniejszając częstość progresji do ciężkiego stanu pacjenta.

 

Leki zostaną podane łącznie 804 pacjentom. Terapia potrwa 14 dni.

 

„W kolejnych dniach planowane jest włączenie pacjentów w kilku innych ośrodkach w Polsce: Górnośląskim Centrum Medycznym, Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Tychach, Kędzierzynie-Koźlu i w Zgierzu” – wskazał prof. Kubica.

 

Grupa badawcza z Collegium Medicum UMK zgłasza gotowość współpracy z kolejnymi chętnymi ośrodkami. Chętne szpitale powinny się skontaktować z Katedrą i Kliniką Kardiologii i Chorób Wewnętrznych. (PAP)

 

Autor: Tomasz Więcławski

 

twi/ joz/