Ich korzenie wywodzą się z Mazowsza, ale są bydgoszczanami



Logo Korfraterii

Logo Korfraterii

Konfraternia Sierpecka – to swego rodzaju ewenement w krajobrazie organizacji pozarządowych w Bydgoszczy. Jest to organizacja skupiająca osoby, których korzenie wywodzą się z Sierpca, położonego na wschód od Lipna w województwie mazowieckim, którzy obecnie są mieszkańcami Bydgoszczy lub jej okolic. Konfraternia zajmuje się głównie gromadzeniem i propagowaniem informacji na temat historii Ziemi Sierpeckiej.

Konfraternia Sierpecka powstała w lutym 2006 roku, prowadzi bliską współpracę z instytucjami kultury w Sierpcu. Działacze tej organizacji szacują, że w Bydgoszczy i okolicach społeczność sierpecka może liczyć około tysiąca osób. Główny napływ ludności nastąpił po II wojnie światowej. W 2011 roku Rada Miasta nazwała jedną z uliczek w Fordonie Sierpecką – niedaleko sklepu Ikea. Z powodu zmian urbanistycznych ta ulica już nie istnieje, stąd też Konfrateria Sierpecka zaapelowała do radnych o znalezienie innej ulicy. Organizację wsparł wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagłoba-Zygler i ulica Sierpecka znajduje się w kolejce ulic czekających na nazwanie.

 

W Bydgoszczy dość prężnie działają też osoby wywodzące się z Kresów – gdy po II wojnie światowej zmieniały się granice, polską ludność przesiedlano na zachód, w tym wiele osób zamieszkało w Bydgoszczy. Środowiska, których przodkowie mieszkali na ternach dzisiejszej Ukrainy, Białorusi czy Litwy powołali w Bydgoszczy kilka stowarzyszeń, co roku odbywają się też w czerwcu Dni Kresowe.