Władysław Raczkiewicz – prezydent RP na uchodźstwie w latach 1939-1947, to postać ciesząca się szczególną czcią w Toruniu, jego pomnik znajduje się przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego, jego imieniem także nazwano salę obrad Sejmiku Województwa. Jego popiersie ma stanąć także w gruzińskim Kutaisi w prowincji Imeretia, w miejscu jego urodzin. Będzie to dar od narodu polskiego dla gruzińskiego, bowiem wykonanie i montaż pomnika zapłacą Polacy.
Władysław Raczkiewicz był też w latach 1936-1939 wojewodą pomorskim, w Toruniu lubi się podkreślać nazwę tego województwa jako Wielkie Pomorze. Stolicą tego województwa był Toruń, jako początkowo największe miasto – Bydgoszcz do 1938 znajdowała się w województwie pomorskim, natomiast Gdynia ludnościowo przeskoczyła Toruń w latach 30.
23 września Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zgodził się, aby zawrzeć umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz państwowym Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Instytucja z Orońska miałaby wyłonić w konkursie wykonawcę projektu popiersia oraz doprowadzić do jego wykonania. Z kolei Województwo Kujawsko-Pomorskie zobowiązać miałoby się do transportu wykonanego rzeźba do Kutaisi, montażu monumentu na miejscu oraz pokrycia części kosztów pobytu Polaków w uroczystym odsłonięciu dzieła. Popiersie ma stanąć na skwerze Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej im. Władysława Raczkiewicza w Kutaisi.
Z tego tytułu planuje się w budżecie województwa na 2021 roku zabezpieczyć 40 tys. zł.