Na Zbożowym Rynku natrafiono na cmentarz pierwszych Piastów

Fot: ZDMiKP

Trwają prace związane z rozbudową ulicy Kujawskiej oraz przebudową rond Bernardyńskiego i Kujawskiego. Obecnie prace prowadzone są również na Zbożowym Rynku, który przylega do Ronda Bernardyńskiego. W trakcie prowadzonych natrafiono na cmentarz sprzed kilku setek lat.

 

Archeolodzy natrafili na pochówki, które szacują na okres X – XII wieku, czyli zanim Bydgoszcz uzyskała od króla Kazimierza Wielkiego prawa miejskie. Odnaleziono kilkanaście dziecięcych szkieletów z ozdobami. W grobach z tamtego okresu zidentyfikowano m.in. nożyk z kościaną lub rogową rękojeścią, obrączkę i kabłączki skroniowe (ozdoba kobieca). Szczątki zostaną teraz poddane dokładnej analizie a ostatecznie złożone na cmentarzu.

 

Archeolodzy odnaleźli również staropolski trakt, który wiódł najprawdopodobniej w kierunku Bramy Kujawskiej. Prace archeologiczne będą prowadzone do końca tygodnia.

 

 

 

Nie są to pierwsze odkrycia dokonane przy okazji prowadzonej w centrum Bydgoszczy inwestycji. W lutym podczas rozbiórki jednej z kamienic przy Zbożowym Rynku natrafiono na pozostałości cmentarza i kościoła św. Stefana z XVI i XIX wieku. Mimo bliskiej odległości tamtego odkrycia do dzisiejszego, najprawdopodobniej były to zupełnie inne nekropolie, działające w okresie różnych wieków.

 

Z kolei przed rokiem, gdy prace prowadzono po wschodniej stronie Ronda Bernardyńskiego udało się odkryć pozostałości po zbudowanym w XIII wieku kościele św. Idziego.