Osocze ozdrowieńców pomagać może w leczeniu COVID-19. Eksperymentalne leczenie także w kujawsko-pomorskim

Osocze ozdrowieńców pomagać może w leczeniu COVID-19. Eksperymentalne leczenie także w kujawsko-pomorskim

Za zgodą Ministerstwa Zdrowia od połowy kwietnia pobierane jest osocze od osób wyleczonych z koronawirusa. Pobrane osocze podawane osobom chorym zawiera przeciwciała, które mogą pomóc wyleczyć się z COVID-19. Na świecie są potwierdzone przypadki wyleczenia, choć cały czas jest to terapia eksperymentalna, z uwagi na ubogie doniesienia naukowe.

– Rozpoczął się proce związany z leczeniem osoczem pobranym od osób już ozdrowiałych. Wykorzystujemy to na potrzeby leczenia osób przebywających w naszych kujawsko-pomorskich szpitalach – informuje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Główną rolę w tym procesie realizuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, gdzie osocze jest pobierane. Osocze pobierane jest dobrowolnie i jest podobne do procesu oddawania krwi, choć nieco dłuższe. Osocze w RCKiK oddawać można także w okresie, gdy nie panuje epidemia, jest to bowiem standardowa procedura.

 

Są potwierdzone przypadki wyleczenia osoczem również z innych chorób zakaźnych. Panuje wśród naukowców przekonanie, że podawanie chorym osocza osób które wyzdrowiały, może wspomagać prowadzone leczenie.

 

Leczenie osoczem stosowane jest również w innych polskich województwach.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/sxkfNZ-L0Pg” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]