Ponad 100 dni na bydgoskim lotnisku nie widziano samolotów rejsowych



Fot: PLB

O godzinie 9:30 w Porcie Lotniczym Bydgoszcz wylądował Boeing 787 linii lotniczych RyanAir, który przywiózł komplet pasażerów z Londynu. Po godzinie 10:00 maszyna ponownie wzbiła się w powietrze udając się na lotnisko Londyn Stansted. Dla bydgoskiego lotniska to można powiedzieć historyczne wydarzenie, bowiem po ponad 100 dniach przerwy regularne loty pasażerskie zostały wznowione. Rok 2020 dla całej branży lotniczej jest szczególny, przede wszystkim trudny, z uwagi na wprowadzony w ramach walki z COVID-19 lockdown.


Polskie przepisy dotyczące zwalczania COVID-19 jeszcze do wczoraj uniemożliwiały latanie z Polski do Wielkiej Brytanii.

 

– To było najdłuższe 100 dni w moim życiu i ogromnie się cieszę, że ten czas mamy już za sobą, a w terminalu znowu słychać gwar podróżnych. – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA – Odbudowa ruchu lotniczego będzie niewątpliwie wyjątkowo trudnym okresem, ale widzimy, że zainteresowanie lotami z Bydgoszczy jest duże. Pierwszym samolot przyleciał z Londynu niemal komplet Pasażerów, co wyraźnie pokazuje jak bardzo wyczekiwane były podróże na nasze lotnisko. Potencjał portu dostrzegli też przewoźnicy, wprowadzając do oferty nowe kierunki w ścisłym sezonie wakacyjnym.

 

Fot: PLB

 

– Cieszymy się z przywrócenia lotów w Bydgoszczy po prawie czterech miesiącach. Nasz rozkład z Bydgoszczy na lato 2020 będzie liczył 5 kierunków. Jesteśmy przekonani, że przewiezienie tysięcy pasażerów pobudzi gospodarkę w regionie i pomoże uratować tak wiele lokalnych miejsc pracy. – powiedziała Olga Pawlonka, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Ryanaira w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach.

 

W lipcu są to trzy kierunki – na lotnisko Londyn Stansted samoloty będą startować z Bydgoszczy w środy i w soboty (od sierpnia będzie to już pięć lotów). W lipcu RyanAir poleci również do Dublina i Birmingham. Natomiast sierpnia dojdą loty na drugie londyńskie lotnisko w Luton i do Edynburga w Szkocji.