Pracownik UKW ma szansę zasiąść w państwowej komisji do wyjaśniania przypadków pedofilii



YouTube

W sierpniu ubiegłego roku uchwalono ustawę o powołaniu Państwowej Komisji do spaw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat, skrótowo możemy powiedzieć, że chodzi o przypadki pedofilii. Ustawa obowiązuje, ale pomimo upływu prawie roku komisji nie powołano. W ostatnim czasie prace nad powołaniem składu ,,ruszyły z miejsca”.

 

19 czerwca sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka dyskutowała nad zgłoszonymi do pracy w Komisji ds. pedofilii kandydatami. Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił m.in. kandydaturę prof. Radosława Krajewskiego, który jest pracownikiem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Profesor Krajewski jest prawnikiem, odbył również aplikację prokuratorską, tytuł profesorski uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2011 roku pracuje na UKW w Bydgoszczy, gdzie, pełni funkcję dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych, a także dyrektora Instytutu Prawa i Ekonomii UKW oraz przewodniczącego Komisji Prawno-Statutowej UKW.

 

– Zainteresowania naukowe prof. Radosława Krajewskiego koncentrują się przede wszystkim wokół zagadnień prawa karnego materialnego, w tym problematyki przestępstw seksualnych i innych zachowań dotyczących tej sfery. Jest autorem około 170 publikacji naukowych. Wśród nich jest kilkanaście książek, jak również liczne artykuły w renomowanych czasopismach prawniczych, m.in. takich jak: „Przegląd Sądowy”, „Prokuratura i Prawo”, „Palestra”, „Studia Prawnoustrojowe”, „Ius Novum”, „Państwo i Prawo” oraz liczne rozdziały w monografiach. Tematyce przestępstw seksualnych i ochrony dzieci poświęcił dwie książki, 27 artykułów w czasopismach i 9 rozdziałów w pracach monograficznych – rekomendowała jego kandydaturę posłanka Joanna Borowiak – prof. Radosław Krajewski jest dobrym kandydatem na stanowisko członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

 

Profesor Krajewski nie uczestniczył w posiedzeniu Komisji z uwagi na odbywającą się rozprawę doktorską jednego z jego doktorantów. Pozytywnie jego kandydaturę oceniło 13 posłów, 10 było przeciw, co oznacza, że uzyskał pozytywną rekomendację. Ostateczny skład komisji wybierze Sejm na posiedzeniu plenarnym. Pozytywną rekomendację uzyskał także zgłoszony przez Kukiz15 i PSL ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany z piętnowania nadużyć seksualnych w Kościele.

 

Aktualizacja:

Zostaliśmy poinformowani, że prof. Krajewski skierował do Kancelarii Sejmu rezygnację, stąd też jego kandydatura nie będzie brana pod uwagę na posiedzeniu plenarnym Sejmu.