W tym roku z uwagi na epidemię COVID-19 składanie propozycji inwestycyjnych do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego było nieco utrudnione, choć jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej cyfrowym, więc można było formalności załatwić drogą elektroniczną. W efekcie złożono dokładnie 580 propozycji inwestycyjnych, co jest nowym rekordem.
W tegorocznej, a tak naprawdę ubiegłorocznej, bowiem zgłaszane projekty będą realizowane planowo w roku budżetowym 2021. Teraz zgłoszone projekty przejdą weryfikację merytoryczną przez pracowników Urzędu Miasta, te które zyskają pozytywną opinie będą poddane pod głosowanie przez mieszkańców, które w tym roku wyjątkowo planowane jest na okres 20 listopada – 21 grudnia.
Zgłoszono 488 projektów osiedlowych, 18 ponadosiedlowych i 78 małych projektów społecznych.
– Dziękuje za każdy pomysł zgłoszony w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Niemal 600 projektów oznacza, że Bydgoski Budżet Obywatelski to bardzo dobry kierunek rozwoju obywatelskości wśród Bydgoszczanek i Bydgoszczan. Równie mocno cieszy mnie fakt, że spora część z nich doczeka się realizacji w przyszłym roku. Jest to możliwe dzięki 16 mln złotych, którą przeznaczamy na tegoroczną edycję BBO. Dziękuje także Radom Osiedli, które swoim zaangażowaniem i wsparciem przyczyniają się rozwoju programu – mówi prezydent Rafał Bruski
Tak jak w poprzednich latach jest zgłoszonych wiele projektów dotyczących np. budowy chodników czy parkingów, ale też coraz chętniej bydgoszczanie zabiegają o rozwijanie parków. W tym roku pojawiły się nawet projekty związane z tworzeniem uli dla pszczół.