Sezon w rolnictwie rozpocznie się szybciej. Pozwoliła na to Unia Europejska



Od soboty 15 lutego na gruntach ornych z uprawami ozimymi, trwałymi i wieloletnimi można używać nawozów azotowych, które są w Polsce najpopularniejsze. Oznacza to, że od soboty na wielu polach praca będzie wrzeć. W poprzednich latach rolnicy musieli czekać do 1 marca.

Termin 1 marca wynika z unijnej dyrektywy azotanowej, której respektowanie przez rolników było skrupulatnie pilnowane, pod karą wysokich mandatów finansowych.

 

W tym roku zima była wyjątkowo ciepła, stąd też minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podjął działania na rzecz przyśpieszenia terminu. Dzisiaj jak informuje resort rolnictwa Komisja Europejska zgodziła się na stosowanie w tym roku nawozów azotowych już od 15 lutego.

 

Dyrektywa azotanowa w Unii Europejskiej obowiązuje od 1991 roku, której celem jest zapobieganie przenikania związków azotowych do wód otwarty i wód gruntowych, której konkretnej celem jest ochrona ujęć wody pitnej przed niekorzystnymi dla zdrowia substancjami, które mogą wywoływać nowotwory. W Polsce praktyczne wdrażanie dyrektywy rozpoczęło się w okolicach 2012 roku.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce dążyć do zmiany, aby termin stosowania nawozów azotanowych nie był sztywnym terminem, ale był uzależniony od warunków pogodowych.