Dzisiaj emocje Polaków skierowane są na wybory prezydenckie, data 28 czerwca, to także 101 rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego, dokumentu ustanawiającego nowy pokój po I wojnie światowej, w którym na mapach Europy ponownie znalazła się Polska. Ten dokument 28 czerwca 1919 roku, w imieniu Polski podpisali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.
Z uwagi na wybory prezydenckie, w których organizację zaangażowało się wiele osób działających społecznie w Bydgoszczy (praca w komisjach wyborczych) oraz na wciąż obowiązujący stan zagrożenia epidemicznego, w tym roku symbolicznie spotkaliśmy się w południe przed tablicą poświęconą Romanowi Dmowskiego, nieopodal Ronda Jagiellonów, w celu złożenia wiązanek kwiatów.
Nieopodal budynku na którym znajduje się tablica, w przeszłości znajdowała się Resursa Kupiecka, gdzie gościł w 1927 roku Roman Dmowski, którego bydgoski architekt Józef Grodzki przywitał słowami ,,Oto człowiek, któremu Bydgoszcz zawdzięcza przyłączenie do Polski”. Na mocy podpisanego 28 czerwca Traktatu Wersalskiego w styczniu 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Polski. Tablica poświęcona Romanowi Dmowskiemu została odsłonięta 20 stycznia, w 100. rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Stary Rynek.
Szerzej o Traktacie Wersalskim piszemy dzisiaj – 101. lat temu podpisano dokument, który zniweczył wysiłki zaborcy