UTP stara się o patent na cztery nowe odmiany chryzantem

Chryzantemy to kwiaty, które na rynku roślin ozdobnych zajmują drugie miejsce. Jedynym w Polsce ośrodkiem zajmujący się aktywną hodowlą jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Chce on uzyskać ochronę dla czterech odmian kwiatów: Bernardynki, Bydgoskiej Nostalgii, Jutrzenki oraz Sparkle.

Trzy z powyższych nazw zostały zaproponowane przez mieszkańców Bydgoszczy. Odmiany kwiatów podlegające ochronie zapisane są w Księdze Ochrony, żeby dana odmiana się w nich znalazła musi uzyskać prawa ochronne, które przyznaje Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych. Certyfikowanie polega na ocenie odrębności danej odmiany a także trwałości. Jest to swego rodzaju procedura patentowa, prawa ochronne przyznawane są na 20 lat.

 

Bydgoszczanie zgłosili łącznie 130 propozycji nazw, wybrano trzy (Sparkle to inicjatywa pracowników UTP).

 

‘Bernardynka’ – odmiana drobnokwiatowa, doniczkowa, o białych kwiatostanach przypominających skromne stokrotki, jej nazwa nawiązuje do miejsca hodowli – siedziba Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii znajduje się przy ulicy Bernardyńskiej, w pobliżu zabudowań dawnego klasztoru ojców Bernardynów.

 

‘Bydgoska Nostalgia’ – odmiana doniczkowa, średniokwiatowa, o kwiatostanach pełnych, białych i kwiatach języczkowatych zrośniętych w postrzępione na końcu rurki. Jest to odmiana powstała w wyniku zastosowania metod biotechnologicznych z innej bydgoskiej odmiany ‘Profesor Jerzy’, zaś profesor Marek Jerzy, ojciec bydgoskiej hodowli chryzantem był wielkim miłośnikiem naszego miasta.

 

‘Jutrzenka’ – ta nazwa doskonale oddaje piękny, jasnoróżowy odcień kwiatostanów ze złocistym oczkiem – jak wschodzącym słońcem – w ich wnętrzu. W dodatku nawiązuje do słodkich tradycji dawnej bydgoskiej wytwórni spożywczej o tej samej nazwie.

 

‘Sparkle’ – to odmiana średniokwiatowa, przeznaczona do produkcji na kwiat cięty. Jej pełne kwiatostany odznaczają się fioletoworóżową barwą. Nazwa tej chryzantemy nawiązuje do jej charakterystycznych kwiatów języczkowatych, które, zrastając się nieregularnie w rurki o długości wzrastającej od środka ku obrzeżom kwiatostanu, przypominają drobne iskierki.

Hodowla chryzantem na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy ma już ponad czterdziestoletnią tradycję.