W pierwszych 16 dniach kwietnia liczba ofiar COVID-19 się potroiła [raport]



W pierwszych 16 dniach kwietnia liczba ofiar COVID-19 się potroiła [raport]

Zgodnie z naszym cyklem, w każdą sobotę przygotowujemy zbiorczy raport na temat sytuacji COVID-19 na świecie. W pierwszych 17 dniach kwietnia liczba ofiar COVID-19 na świecie wzrosła o 226% w stosunku do 1 kwietnia. Dynamika jest procentowo dużo niższa od marca – co jest powodem do optymizmu, ale w liczbach bezwzględnych ofiar przybywa znacznie szybciej, co ma związek z rozpowszechnianiem się wirusa w kolejnych państwach.

 

W ostatnim tygodniu zmieniliśmy też na Portalu Kujawskim formę informowania o zachorowania na COVID-19 w regionie. Raz dziennie aktualizowane informacje, wraz z wykresami, publikujemy w zakładce – http://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/17690-covid-19-dane-statystyczne – do której kieruje też baner ze strony głównej.

 

Do tej pory na COVID-19 zachorowało ponad 2,2 mln osób, zmarło ponad 155 tys. W chwili obecnej chorych jest około 1,5 mln. Najwięcej zachorowań odnotowano w Stanach Zjednoczonych – 710 tys, choć w skali Unii Europejskiej jest to większy problem – tylko bowiem w Hiszpanii, we Włoszech, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii chorych jest blisko 800 tys. osób. W Europie jest też największa potwierdza umieralność – w wymienionych wcześniej państwach stwierdzono 80 tys. zgonów, co stanowi ponad połowę światowych zgonów i jest ponad dwukrotnie większe od Stanów Zjednoczonych.

 

Wątpliwości co do chińskich danych

W czwartek chińskie władze poinformowały, że liczba ofiar COVID-19 w Wuhan wyniosła o 1290 więcej niż szacowano, czyli jest to wzrost o około 50%. Z tego powodu w naszym zestawieniu liczby zgonów widoczny jest nagły wzrost przy czwartku, co ma związek z nowymi danymi z Chin. Po tej informacji pojawiły się w Europie i w USA wątpliwości co do wiarygodności chińskich danych.

 

 

 

Grafiki z wykorzystaniem www.canva.com

 

UWAGA: Wykresy nie obejmują dwóch zgonów z ostatnich dni, które zostąły dopiero dzisiaj potwierdzone przez wojewodę

 

Wyliczenia na podstawie danych: worldometers.info

 

W Polsce stwierdzono 8,5 tys. zachorowań i 339 zgony.

 

Statystyki do czytania z dystansem

Publikowane dane statystyczne są dla obywateli głównym źródłem informacji o sytuacji pandemicznej. Musimy jednak sobie zdawać sprawę, że nie są one gromadzone na bieżąco, przykładem czego jest ujęcie w ostatnich dniach ponad 1,2 tys. zgonów z Wuhan – te osoby umarły wcześniej i nie były ujmowane w statystykach, ujęto je dopiero w czwartkowej korekcie, co zakłamuje nieco dane na wykresach.

 

Tak samo w naszym regionie – dzisiaj media informują o zgonie dwóch osób. Z naszych informacji mężczyzna zmarł już w środę, kobieta natomiast w kolejnych dniach. Według oficjalnych danych w czwartek i w piątek nikt nie umarł, co jest nieprawdą, tak samo ujęcie dzisiaj tych osób jako zmarłych w sobotę nie jest do końca prawdą.

 

Wcześniej mieliśmy sytuację, gdy przez tydzień toczyły się spory, czy zmarła w Bydgoszczy inowrocławianka jest ofiarą COVID-19, przez kilka dni nie była ujmowana w statystykach, dopiero dobry tydzień później została ujęta.