19 marca do Bydgoszczy zjadą się władze krajowej adwokatury. Termin nie wydaje się przypadkowy



Celem Krajowego Zjazdu Adwokatury będzie wybór nowych władz krajowych. W dniu 19 marca przypadnie z kolei 40. rocznica prowokacji bydgoskiej,w trakcie której doszło do pobicia podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej przez ZOMO działaczy Solidarności. Data 19 marca jest najbardziej eksponowana, gdy mowa o wydarzeniach Bydgoskiego Marca 1981. Pierwotnie Krajowy Zjazd Adwokatury miał się odbyć jesienią, ale został przesunięty z uwagi na sytuację epidemiczną.

Zjazd będzie bardziej symboliczny, bowiem obrady i głosowania, w tym wybór nowego Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej będą się odbywać zdalnie. Stacjonarnie ograniczy się to do minimalnej liczby osób. Miejscem tych obrad będzie Opera Nova. Druga część zjazdu, w czasie której możliwe byłoby spotkanie środowiska adwokackiego zaplanowana jest na wrzesień, przy założeniu, że sytuacja epidemiczna się poprawi. Zjazd odbywa się już teraz wiosną, z uwagi na koniec kadencji organów Naczelnej Rady Adwokackiej.

 

Dzień 19 marca to również ważna data w dziejach Bydgoszczy, stąd też rozpoczęcie się w tym dniu Krajowego Zjazdu Adwokatury można będzie potraktować za wpisanie się polskiej Adwokatury w obchody 40. jubileuszu. W szczególności, że ideały jakie towarzyszyły Solidarności w roku 1981 są w wielu miejscach zbieżne z misją Adwokatury.

 

Planowany wstępnie na listopad 2020 roku zjazd, który nie doszedł do skutku, również miał się odbyć w Bydgoszczy.